avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate ionutfeli

Activitate ionutfeli

va salut pe toti oamenii binevoitori din forum.as dorii sa intreb daca legea priviind prescriptia unui credit catre o banca privata neachitat integral si trecind peste trei ani de la ultima rata neachitata ,sa modificat cumva?si as dorii sa intreb daca timp de trei ani sa primit de la banca si recuperatorii doar scrisori si notificarii ,fara titlu executor din instanta catre debitor ,ce se poate intimpla in continuare cu situatia debitorului?deci nimic de la executor sau instanta doar scrisori nerecomandate.va multumesc mult pentru informatii si ajutor,intro tara cu oameni saraci si oropsiti.
buna seara din nou ,au trecut 3 ani de la ultima rata neachitata din credit ,adica sau platit rate din el dar au ramas rate neachitate,deci de la termenul scadent al unei rate neplatite au trecut mai mult de trei ani.va multumesc pentru ajutor
buna seara ,va rog un sfat sa imi dati.au trecut mai mult de trei ani de la ultima rata neachitata la un credit de consum fara ipoteca,si am primit mai multe scrisorii de la banca si apoi de la inca doua firme de recuperare,ultima scrisoare ma instiinteaza ca voi fi executat silit,mentionez ca scrisoarea este de la o firma de recuperare ,a doua dupa banca care a vindut creantele ,si imi cere sai contactez pt intelegere amiabila si reesalonare de rate sau achitare intro luna a datorie cu discaunt de 15%din datoria totala restanta .ce sfat imi dati,si daca sa prescris datoria trecind trei ani si ceva .va multumesc
buna ziua .daca dupa 3 ani de la neplata unei rate catre o banca privata ,primesc o scrisoare de la recuperatori,cerind sa luam legatura cu ei pt solutii amiabile de plata ,si in scrisoare fiind adresate amenintarii de executare silita,ce procedurii pot ei sa faca impotriva persoanei cu datorii neachitate la banca dupa 3 ani si ceva.va multumesc pt ajutorul dat
buna ziua .as dorii sa va intreb la ce perioada de timp se prescrie o datorie preluata de la banca de o firma de recuperare credite.si mai exact la cit timp de la neachitarea unei rate din graficul de rate al bancii se face prescrierea impotriva actiunii de executare silita .creditul fiind acordat de o banca privata nu de stat.va multumesc anticipat .dupa codul civil reactualizat in 2011