avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 313 soluții astăzi
Forum Activitate Cosminthz

Activitate Cosminthz

Salut, am rezolvat problema pe cale amiabila..multumesc lui Dumnezeu ca am scapat. Dat fiind faptul ca victima nu a depus plangere si nu a declarat ca are vreo pretentie, dosar penal nu mi se va face din ce am inteles. Mai am cateva intrebari totusi daca aveti amabilitatea sa-mi raspundeti: nu am completat nimic in ceea ce priveste amenda, in seara incidentului politistul m-a pus sa dau declaratia pentru dosar si nimic altceva, mi-a dat dovada ptr a circula pentru 15 zile si m-a informat unde se poate prelungi termenul (apartin de Ilfov). E posibil sa nu-mi vina amenda? Oricum de prelungit nu mai prelungesc ca apoi stau si mai mult..iar in legatura cu asta am inteles ca pot sa dau o re-examinare sa-mi recuperez permisul mai repede..intrebarea e care sunt procedurile care trebuie sa le urmez sa avansez treaba asta si cat "stau" daca iau re-examinarea? Va multumesc si astept raspuns, o zi buna!
Raspunsurile dvs mi-au fost mai mult decat suficiente si va multumesc. Daca va puneti in postura mea ati intelege ca e firesc sa aflu cat mai multe despre caz..mai multe opinii si etc.
Nu o luati ca pe o jignire, si va multumesc mult inca o data.
Multumesc pentru informatii domnilor. Astept si alte raspunsuri
Buna seara,
Din nefericire am fost implicat intr-un accident rutier, nu am acordat prioritate la trecerea de pietoni si am lovit o femeie rezultand vatamare corporala minora. Era noapte, neiluminat, femeia parca iesise de nicaieri alergand si ma trezesc cu ea in fata masinii, faza e ca s-a intamplat langa o trecere de pietoni. Deci oricum as da-o tot eu sunt vinovat. Ambulanta, politie, etc. Femeia a stat in spital 10 ore ptr investigare, dupa care a fost externata a doua zi. In astfel de cazuri, trebuia eliberata de catre spital o fisa de externare sau ei trimit raportul direct catre IML? Nu vreau sa ma trezesc ca daca pateste ceva ulterior sa "dea vina" pe accident. Femeia este ok, prezinta rani minore. Dosar penal tot imi va face + suspendare 3 luni. Am vorbit cu sotul dansei si am cazut de acord sa rezolvam amiabil..dupa ce da declaratia corespunzatoare ("nu am pretentii.."). Sunt oameni modesti si foarte usor influentabili de oamenii din jurul lor, nu ar fi exclus sa-mi ceara mai multi bani.. alta chestie e ca nu mai vreau sa aud de ei pe viitor. Declaratii? Din experienta dvs imi puteti prezenta o mica analiza cu "ce trebuie facut/cum sa ma comport in cazul de fata" ? Va multumesc