avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate COSMINA CALIN

Activitate COSMINA CALIN

Va multumesc pt raspuns mi-ati intarit ceea ce stiam si eu si am comunicat contabilitatii dar......... ei nu inteleg nu stiu cum sa fac in contabilitate. Eu sunt tot jurist si la problema asta referitor la partea de contabilitate chir nu ma pricep.
Buna ziua,

Imi cer scuze pt majuscule dar ma grabeam cand am scris, multumesc pt sesizare pe viitor voi fi mai atenta cand postez.
De asemena scuzati insistenta dar era destul de presanta problema, stiu ca aveti si altele pe cap si nu stati pe forum toata ziua.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.

Am detasat o parte dintre salariati la o alta societate. In timpul detasarii dintre acestia unii aveau programate concedii de odihna. Conform Codul municii toate drepturile salariatilor detasati (inclusiv CO) se acorda de angajatorul unde isi desfasoara activitatea, adica de anagajatorul la care au fost detasati. De asemenea exista o prevedere legala ref transfer care se poate extinde si la detasare, in sensul ca indemnizatia de CO s-ar pute plati porportional cu timpul lucrat de ambii anagajatori (cel care detaseaza si cel la care este detasat), dar problema este cum ii vom ponta pe salariati?


Multumesc

cHIAR NU STIE NIMENI CUM SE PROCEDEAZA CU PONTAJUL SALARIATILOR DETASATI LA UNITATATEA LA CARE AU FOST DETASATI?
AM INTREBAT ITM BUCURESTI - INSPECTOR DE SERVICIU SI NU A STIUT CE SA-MI RASPUNDA. mI-A SPUS CE STIAM SI EU CA TOATE DREPTURILE SALARITILOR DETASATI SE PREIAU DE ANGAJATORUL UNDE AU FOST DETASATI, PRIN URMARE SI CO, DAR CUM APAR EI IN PONTAJ NU A STIUT SA-MI SPUNA. eI CONFORM LEGII PRIMESC CO IN RAP DE TIMPUL LUCRAT, ASTFEL INDEMNIZATIE DE CO PT CAT AU LUCRAT LA CEL UNDE AU FOST DETASATI SI RESTUL DE LA CEL CARE I-A DETASAT CONFORM CU TIMPUL LUCRAT.
DAR PROBLEMA ESTE CA CEI DIN CONTA NU STIU CUM SA FACA SI OAMENII PLECATI IN CO NU SI-U PRIMIT BANII.
AM NEVOIE URGENT DE O PARERE AVIZATA.

MULTUMESC DIN NOU.
Răspuns la discuția Arhiva societate
Multumesc pentru raspuns dar l-am citit si eu pe acesta era pe un site si chiar l-am copiat si eu ca sa am mai multe argumente in sustinerea punctului meu de vedere. Si eu stiam ca trebuie anuntate Arhivele Nationale, dar vroiam sa stiu daca cineva a reusit sa-i convinga sa preia documentele, pentru ca eu am avut o situtie in care au refuzat.
Multumesc oricum.
Buna ziua,
Am si eu o problema legata de pastrarea unei arhive a unei societati comerciale.
Precizez ca societatea este un SA cu capital de stat si are o arhiva foarte veche si care se afla intr-un grad mare de degradare. Nu stim ce sa facem cu aceasta arhiva, daca o putem distruge fra sa anuntam Arhivele Nationale?
Din cate stiu cei de la Arhivele Nationale se misca destul de greu in acest sens si de multe ori refuza sa preia astfel de documente.
Imi poate da cineva o solutie legala pertinenta??
Multumesc