avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate ghel40

Activitate ghel40

Răspuns la discuția drept de proprietate
Multumesc foarte mult pentru raspuns, am fost la un avocat care mi-a zis ca intrucat avem actul de vanzare cumparare pentru 1000 m va fi luat in considerare acesta la succesiune. Va rog sa-mi spuneti care modalitate de intrare in legalitate pentru cei 1000 mp. este mai scurta ca perioada de timp - ordinul prefectului sau uzucapiune cum am citit in forum (sau nu e cazul). Am vrea sa dezbatem succesiunea si mi-e teama sa nu treaca cele 6 luni.
Buna ziua,
Ne confruntam cu urmatoarea situatie:
Bunicii mei au cumparat 1000 mp teren intravilan in 1965 cu ctr. vanzare/cumparare. Apoi au construit o casa pe acest teren (in 1966). In 1983 moare bunicul. Se dezbate succesiunea . Iata ce scrie in cert. mostenitor din 1983: “Bunuri imobile: Cota indiviza de ½ din imobilul situat in.... compus dintr-o casa de locuit cu 2 camere, sala si dependinte, teren in suprafata de 250 mp. cf. Art. 5 din Statutul CAP si Legea 58/1974, bun comun dobandit cu actul de vanzare autentificat sub nr....../1965, la Notariatul.... Cealalta cota de ½ apartine sotiei supravietuitoare.

MOSTENITORI:
1. ..... (bunica) in calitate de sotie ii revine cota de ¼
2. ..... cu acelasi domiciliu, in calitate de fiu ii revine cota de ¾.


Sunt straini de succesiune prin renuntare sau cf. Art. 700 Cod Civil:
....................
.................... (fratii).


Acum o luna a murit tatal meu (fiul mostenitor a ¾ din imobil). Vrem sa facem succesiunea. Va rog sa-mi spuneti daca in prezent ¾ partea tatalui meu reprezinta ¾ si din cei 1000 mp. cf. act vanzare cumparare din 1965? De ce in 1983 nu s-a facut succesiunea si pe 1000 mp. Ce putem face in continuare? Multumesc
Stie cineva o baza legala care sa reglementeze modul de eliberare a echipamentelor din service? Suntem o s.c. si vrem sa introducem in procesul verbal pt. echipamentele intrate la noi pentru reparatii, urmatoarea nota: ''neridicarea echipamentelor in termen de 30 de zile de la data notificarii in scris privind finalizarea reparatiei absolva societatea noastra de orice raspundere, echipamentele fiind considerate abandonate'' . Vrem sa evitam aglomerarea cu echipamente pe care beneficiarii nu mai vin sa le ridice din diverse motive. Exista vreo lege sau reglementare care sa ne interzica aplicarea acestei conditii?