avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate LovinAlina

Activitate LovinAlina

Am luat o casa cu un teren concesionat de primarie,terenul este de 105 metri(si in acte la fel este metrajul)impozit platesc tot pe 105 m.Vecina mea spune ca 10 m sunt ai dansei fara sa imi arate un act ceva.De curand mi-a daramat gardul si mi-a luat acei metri,nelasandu-mi nici un fel de spatiu in lateralul casei.Ca sa fie totul mai frumos a mai construit si o magazie drept lipita de casa mea,in geamul meu,totul in 2 zile.Este normal asa ceva???Chiar daca,sa zicem,este terenul dansei sa nu lase nici o distanta intre gard si casa?Oare chiar poate sa construiasca ce vrea pe casa mea si pe acel teren pe care eu am acte si platesc un impozit??
Răspuns la discuția Distanta intre doua case
Casa am cumparat-o,nu am ridicat-o eu ca sa fac ferestrele asa,iar pe langa casa aveam cam 1 metru distanta pana la gard,de curand vecina a cumparat terenul si portiunea care era pe langa casa mea,iar acum eu nu mai am nici 1 cm loc sa intru pe langa casa.Daca am nevoie sa fac o reparatie ceva trebuie sa merg la dansa,este normal???Nu eu sunt de vina ca asa s-au construit casele,eu vreau sa ma ajuti cu un sfant daca am vreo sansa sa obtin cat de cat putin loc sa pot face o reparatie etc...la casa
As dori sa stiu si eu urgent care este distanta intre 2 case legala,specific ca vecina mea are gardul la coltul casei mele,nici 1 cm nu am in spatele casei,2 geamuri dau la dansa in curte.Terenul este proprietatea dansei de putin timp.Este normal sa nu lase nici un fel de spatiu?Chiar daca este terenul dansei?