avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate pasm

Activitate pasm

Buna ,in situatia in care inculpatul desi legal citat nu a stiut de existenta dosarului penal deoarece a fost plecat in stainatate ,se mai poate prevala in recurs de prevederile art. 320 daca la urm penala a recunoscut faptele savarsite ?/o tentativa la art. 215 pentru care a fost condamnat la fond la un an inchisoare cu suspendare.Situatia devine dificila atat timp cat mai are un dosar de evaziune unde va fi unde va fi sigur condamnat putand astfel sa/i revoce susp. si sa/i dea cu executare .Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri . Dumnezeu sa va ajute.
Răspuns la discuția girant
Multumesc Lucian ,este obligatoriu notificarea prin executor ?
Discuție girant
Buna ,am girat un coleg care nu a mai platit ratele ,acum mi/a facut proprire pe salariu . Care este procedura de a ma indrepta impotriva creditorului ,o actiune in regres?trebuie mai intai creditorul notificat?Multumesc anticipat pt. raspunsurile dumneavoastra#-o#-o#-o
Răspuns la discuția reabilitare
Multumesc, totusi cred ca termenul se socoteste dupa executarea pedepsei de 1 an sau dupa 4 ani de la ramanerea def a hot.
Discuție reabilitare
Buna ,in anii 1999,2002 am fost condamnat pentru ultraj ,in 2007 am fost condamnat la 1 an cu suspendare cu un termen de incercare de 3 ani ,ce fel de cerere as putea solicita de reabil de drept sau jud. considerati ca intrunesc conditiile reabilitarii sa pot introduce cererea sau nu ,deoarece risc ca timp de 1 an sa nu mai pot introduce alta cerere ,multumesc #-o#-o#-o
multumesc
Buna ,considerati ca inainte de actiunea in instanta este obligatoriu sub sanctiunea respingerii cererii ca prematur introdusa ,transmitatorul,creditorul trebuia sa ma puna in intarzire printr/o notificare ?#-o#-o#-omultumesc sa va dea Domnul sanatate
multumesc frumos
Buna ,desi prin citatia emisa mi s/a pus in vedere sa depun cu 5 zile inainte intampinare ,nu am reusit si am depus cerere de angajare aparator fapt pt. care mi s/a acordat un alt termen ,nu am reusit sa/mi angajez avocat fapt pt. care pt. maine doresc sa depun intimp.cerere reconv.,e posibil sa imi ridice instanta din oficiu exceptia ca este tardiv introdusa si sa dijunga cererea recov.care are stansa legatura cu cererea principala ?#-o#-o
Buna ,am un sold initial de 20000 lei la un RIF din 30 sept. 2010 pentru un sold nepreluat din 2007 ,iar majorari de intarziere de 33000 leiconform ordonantei as putea sa achit doar soldul avand in vedere ca aceste majorari se numesc acum penalitati de intarziere?#-o#-o#-o#-o