avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate radutioana

Activitate radutioana

Nu retrag plangerea ... nu imi scot nici permisul (adica ramane la Politie) ... recuperez permisul dupa cele 30 zile de suspendare ... si ajungem la proces.
Daca pierd ... mi-l mai suspenda odata?

Iar daca castig ... ce castig de fapt?

~~~~~~~~

daca retrag plangerea ... in ce stadiu trebuie sa fie dosarul meu, pentru ca sa "beneficiez" de sentinta politistului.

Am luat amenda in 14dec ... contestatie in 16dec. Dovada din 14-29. Suspendare din 30.12.2011-29.01.2012 ...

Daca retrag plangerea in data de 03.01.2012 ... cum se calculeaza suspendarea?

30 zile de la retragerea plangerii ... sau 30 zile de cand intra suspendarea politistului?
am luat amenda pt neacordare de prioritate pietonilor, cu suspendarea permisului de conducere 30 zile in data de 14dec.. Am contestat in 16 dec, dar nu stiam de "certificatul de grefa" prin urmare nu am ridicat de la politie PERMISUL de conducere. Dovada de circulatie provizorie a expirat in 29dec si STIMABILII nu lucreaza pana in 3 ianuarie. Asteptand sa pot ridica permisul, nu am dreptul sa conduc, prin urmare ispasesc 5 zile din pedeapsa.
In cazul in care pierd procesul ... se tine cont de aceste 5 zile?
Daca vreau sa renunt la plangere ... se respecta sanctiunea din procesul verbal de constatare?
Daca pierd procesul, la ce sume se ridica cheltuielile de judecata?
Răspuns la discuția Casa de marcat PFA
Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri. Cu respect, Ioana.
Răspuns la discuția Casa de marcat PFA
M-am inregistrat la ORC pentru ca acolo stiam ca trebuie sa merg prima data. I-am spus doamnei de acolo cu ce ma ocup dar nu mi-a spus ca ar trebui sa merg la finante pentru domeniul artistic/coregrafic. Din cate m-am informat si pe net citind legile am observat ca domeniul artistic nu apare nicaieri ca profesie liberala. Am incercat sa intreb si alte persoane despre problema care o am si mi s-a spus ca m-au inregistrat cu codul CAEN gresit cei de la ORC. Conform legii, da, este obligatoriu casa de marcat pentru toti cei care sunt inregistrati la ORC, dar toti cei pe care-i cunosc eu si care sunt inregistrati la ORC nu au casa de marcat si ofera doar chitante si am inteles ca nu e nici un fel de problema. Iar vis-a-vis de studii, eu sunt inca anul 2 de studii la Facultatea de Coregrafie, iar aceasta apartine de UNATC Bucuresti. Deci eu nu vand absolut nimic, nu fac comert. Cum as putea corecta aceasta problema incat sa-mi desfasor in continuare activitatea legal si sa nu fie nevoie de casa de marcat? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Casa de marcat PFA
Va multumesc frumos de lamuriri. Acum sper ca in cat mai scurt timp sa repar situatia si am sa redau toate detaliile. Va multumesc inca o data pt raspuns.
Răspuns la discuția Casa de marcat PFA
Am gasit aceasta lege. Ca artist/coregraf fac sau nu fac parte din profesiile libere?
In prima parte spune de domeniul artistic ca profesie libera, iar la punctul 2 nu ma regasesc deloc.
Din coroborarea acestor prevederi si tinand cont de lista cu membrii Uniunii Profesiilor Liberale din Romania precum si de anexa nr. 2 (LISTA profesiilor reglementate în Romania) din Legea 200/2007 se poate concluziona ca din punct de vedere fiscal sunt considerate venituri din profesii libere veniturile obtinute din prestari de servicii cu caracter profesional, in domeniile stiintific, literar, artistic, educativ si altele :
1. desfasurate in mod individual sau in diverse forme de asociere,
sau
2. desfasurate pe baza de contract pentru societati comerciale sau alte entitati reglementate potrivit legii sa desfasoare activitati care genereaza venituri din profesii libere,
de către:
medic (Colegiul Medicilor din România),
medic veterinari (Colegiul Medicilor Veterinari din România),
avocat, avocatii stagiari in baza contractelor de colaborare, avocatii salarizati in interiorul profesiei (Uniunea Nationala a Barourilor din România),
notar public (Uniunea Nationala a Notarilor Publici din România),
executor judecatoresc (Ministerul Justiţiei),
expert tehnic (Corpul Expertilor Tehnici din România – CETR);
expert contabili (Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din România – CECCAR),
contabil autorizat (Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din România – CECCAR),
consultant de plasament in valori mobiliare (Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare – CNVM);
auditor financiar (Camera Auditorilor Financiari din România),
consultant fiscal (Camera Consultantilor Fiscali),
arhitect (Ordinul Arhitectilor din România),
traducator/interpret autorizat (Ministerul Justiţiei),
sportivi,
arbitri sportivi,
farmacist (Colegiul Farmacistilor din România),
psiholog cu drept de libera practica (Colegiul Psihologilor din România)
practician in reorganizare si lichidare (Uniunea Nationala a Practicienilor în Insolventa din România),
persoane autorizate sa realizeze si sa verifice lucrarile de specialitate din domeniul cadastrului, geodeziei si cartografiei (Ordinul Geodezilor din Romania),
urbanist (Registrul Urbaniştilor din România),
restaurator (Oficiul Naţional al Monumentelor Istorice),
asistent medical (Ordinul Asistentilor Medicali Generalisti, Moaselor si Asistentilor Medicali din România)
tehnician dentar (Ordinul Tehnicienilor Dentari din România),
consilier in proprietate industriala (Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci),
consilier juridic (Ministerul Justiţiei);
consilier de probaţiune (Ministerul Justiţiei);
expert tehnic judiciar (Ministerul Justiţiei);
expert criminalist (Ministerul Justiţiei);
broker (Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare – CNVM);
evaluator (Uniunea Nationala a Evaluatorilor din România – ANEVAR)
mediator (Consiliul de Mediere)
verificator de proiect atestat, expert tehnic atestat şi responsabil tehnic cu execuţia, auditor energetic pentru clãdiri (Ministerul Dezvoltãrii, Lucrãrilor Publice şi Locuinţelor).
Răspuns la discuția Casa de marcat PFA
Va multumesc frumos. Mi-a fost de mare ajutor raspunsul dumneavoastra, doar ca atunci mai intervine o problema. Inspectorul de ruta mi-a spus ca ceea ce fac eu nu face parte din profesiile libere, iar codurile CAEN cu care sunt inregistrata sunt 8552 (invatamant in domeniul cultural - limbi straine, muzica, teatru, dans etc) si 9001 (activitati de interpretare artistica, spectacole). Sincer cei de la registrul comertului habar nu au avut ce cod sa-mi treaca si cele doua au fost cele mai apropiate de ceea ce fac. Pe un site am gasit ca artistii fac parte din profesiile libere, iar pe alt site nu fac parte. Conform definitiei profesiilor libere eu ca PFA fac parte din asa ceva, atunci intrebarea mea este am fost inregistrata gresit?
Buna ziua. Sunt inregistrata ca PFA si ma ocup cu predarea cursurilor de dans la gradinite si scoli si o data pe an aceste cursuri sunt materializate in spectacole sau serbari pentru parinti si cadrele didactice. De la finante mi s-a spus de catre inspectorul de ruta cum ca am nevoie de casa de marcat si nu pot sa dau chitanta. In zadar i-am explicat ca nu vand nici un fel de produs ci doar predau dans si atat, mi-a raspuns rastit ca imi vand serviciile, deci fac comert. De asemenea pe declaratia veniturilor estimate m-a trecut cu venituri comerciale si nu venituri din profesii libere. Eu din cate stiu artistii (cum sunt si eu coregraf, dansator) sunt liber profesionisti. Cunosc foarte multe persoane asemeni mie sau cluburi de dans care presteaza aceleasi servicii si dau doar chitanta. Intrebarea mea este daca am sau nu nevoie de casa de marcat? Pot elibera doar chitante sau exista o lege care obliga PFA-urile ca mine sa aiba case de marcat? Va multumesc.