avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate adibuta

Activitate adibuta

Buna ziua,
Sunt un SRL si am un contract de internet cu o firma de telefonie mobila si internet.
Contractul a fost incheiat in martie 2015 si este pentru o perioada de 2 ani( altfel nu puteam incheia contractul).
Acum doresc sa-l reziliez incepind cu data de 1 iunie 2016 si mi se comunica ca trebuie sa platesc contravaloarea abonamentului pina la expirarea contractului(adica inca 9 luni).
Este legal sa mi se ceara bani pentru un serviciu de care nu voi mai beneficia?
Ce se poate face?
Multumesc.
buna ziua,
va rog sa ma ajutati in problema de mai jos;
in aprilie 2015
tatal meu a incheiat un contract de telefonie mobila, prin portarea numerelor, al lui si al meu in reteua digi.
in luna iulie tatal meu a decedat.
doresc sa reziliez contractul pe nr lui si sa il pastrez pe al meu.
am fost la un office digi si angajatul mi-a spus ca sunt obligat sa pastrez nr si contractul tatalui meu pina la expirarea perioadei:24 luni.
nu mi se pare ok.nu am ce face cu 2 nr de tewlefon
va rog sa imi indicati cum pot rezilia contractul doar ptr nr de telefon al tatalui meu.
multumesc.
Buna seara,
doresc o informatie referitoare la ajutorul de inmormantare acordat de stat.
Situatia este urmatoarea:tatal meu a decedat si nu era nici angajat , nici pensionar ,nici somer.
eu sunt angajat la o firma privata care mi-a acordat un ajutor de deces din fondul de salarii de 2%.
Doresc sa stiu daca sunt indreptatit sa beneficiez de cei 50% din ajutorul de inmormantare acordati unui membru de familie care a suportat cheltuielile de inmormantare, conform legii.
multumesc mult!
am un srl cu 200 ron capital social.In primele luni toate cheltuielile au fost platite de mine, din bani personali.
toate aceste sume prin care practic am imprumutat societatea pot fi folosite la majorarea capitalului social?
multumesc.
buna ziua,
sunt somer si am 61 de ani.doresc sa deschid o firma si sa imi fac si angajarea la aceasta firma.
intrebarea mea este daca in aceasta situatie beneficieza firma de prevederile legii nr. 76/2002 actualizata, Art.85,(5), care prevede acordarea unei sume egale cu ISR?
multumesc
adibuta a scris:

cum se poate ataca o decizie de imputare emisa de primarie pentru recuperarea asa-zisului prejudiciu cauzat prin incasarea drepturilor speciale ale functionarului public acordate prin contract colectiv de munca incheiat cu primaria?




POTI TE ROG SA-MI SPUI CE LEGE, ORDIN SAU HOTARIRE A ANULAT DREPTURILE SPECIALE ALE FUNCTIONARILOR DIN PRIMARII, DREPTURI CUPRINSE IN CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA PE 2010?
MULTUMESC ANTICIPAT

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...

b) pentru nerestituirea în termenul legal a sumelor ce i s-au acordat necuvenit;

DE CE SUMELE PLATITE LA SALAR, CONFORM UNUI CONTRACT DE MUNCA SI CONFORM UNUI BUGET APROBAT DE CONSILIERI LOCALI SUNT CONSIDERATE SUME NECUVENITE.
NU AU FOST CERUTE DE ANGAJAT, AU FOST PE STAT DE PLATA. TREBUIA SA LE REFUZE?



cum se poate ataca o decizie de imputare emisa de primarie pentru recuperarea asa-zisului prejudiciu cauzat prin incasarea drepturilor speciale ale functionarului public acordate prin contract colectiv de munca incheiat cu primaria?