avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Activitate florina_222

Activitate florina_222

In data de 09.11.2011 am trecut in rezerva, pensie de invaliditate gr.II. am lucrat intr-o unitate militara a M.A.I, dosarul a ajuns la casa de pensii in data de 27.03.2012, Decizia am primito in luna iulie pe acea decizie stagiul total de cotizare realizat din care:
- in sistemul public, din care:
a) in conditii normale de munca 3 ani 11 luni 14 zile
- in sistemul de aparare,ordine publica si siguranta nationala din care:
a) in conditii normale de munca 4 ani 11 luni 3 zile
b) in conditii deosebite de munca 6 ani 0 luni 13 zile
c) in conditii speciale de munca 8 ani 0 luni 8 zile
In luna mai 2016 am facut cerere pentru recalcularea pensiei si am primit in luna mai 2017 o noua decizie de pensie pe care este in detaliu perioadele si stagiile de cotizare si coditiile de munca, pentru perioada 30.11.1993- 30.11.1999 conditiile de munca trecute pe decizie nu corespund cu realitatea pentru aceasta perioade pe decizie sunt trecute conditii normale in realitate eu am lucrat in conditii deosebite.
Am fost la birou resurse umane al U.M. 0260 sa cer explicatii si mi-au spus sa-i dau in judecata daca nu imi convine si ca vor trimite ei 0 adeverinta catre casa de pensii.
Va rog sa ma sfatiti cum sa procedez,
Răspuns la discuția Când pot beneficia de pensie?
Când pot beneficia de pensia pentru limita de vârstă?
Din 15.11.2011-pensie de invaliditare gradul II,starea de sănătate nu-mi v-a permite să mai lucrez după spusele medicilor de la comisia medico-militară,aceasta deteriorându-se de la o zi la alta.La următoarea revizuire voi primi o decizie definitivă.
Dacă cel de sus îmi mai ajută la ce vârstă pot beneficia de pensia pentru limită de vârstă la data de 15.11.2011- stagiul total de cotizare 29 ani,6 luni, 11zile
- stagiul de cotizare în specialitate 19 ani,11 luni,24 zile(verificat documentele)
-data naşteri 21.04.1970
-fost angajat al M.A.I -bărbat
Răspuns la discuția Când pot beneficia de pensie?
De la casa de pensii a M.A.I. mi s-a comunicat telefonic că a fost finalizat calculul pensiei şi urmează să primesc decizia aceasta fiind în valoare de 621 lei,urmând să primesc şi sumele ce mi se cuvin pentru celelalte luni, respectiv de la data ieşirii la pensie.Referitor la salariile compensatorii s-au dat celor care au iesit la pensie în anul 2011 până la sfârşitul lunii iunie,pentru ceilalti nu sunt momentan bani.
Cererea de pensionare am făcuto pe data de22.11.2011 în ziua în care am terminat lichidarea.Dosarul a fost depus cu mari intervenţii de către angajator la data de 05.01.2012 fiind nevoie să mai depun la dosar adeverinţa că am plătit CAS .
Sunt nascut în anul 1970,luna aprilie,ziua 21,bărbat.
Stagiul de cotizare în specialitate : 19 ani,6 luni,23 zile.
Stagiul total de cotizare : 29 ani,6 luni, 11 zile.
Menţionez că la data de 15.11.2011 am fost declarat inapt pentru serviciul militar cu scoatere din evidentă,de către comisia de expertiză medico-militară,gradul II de invaliditate fără drept de muncă.
Nu am primit încă decizia de pensie sau ajutor de supravieţuire.
Aveţi idee cât voi fi penalizat pentru că m-am înbolnăvit aşa devreme.
Vă rog să mă ajutaţi,soţul meu a fost cadru activ într-o unitate a M.A.I.,ca urmare a unei decizii medicale a fost clasat ca inapt pentru serviciul militar cu scoatere din evidenţă.Decizia medicală este din 09.11.2011,ordinul de scoatere din evidenţă este din 15.11.2011,în data de 22.11.2011 a făcut lichidarea ,nici pâna astazi dosarul de pensionare nu a plecat către casa de pensii,ba că trebuie să incaseze ultimul salariu pe 14.12.2011,ca să-i poat emită adeverinţa cei de la financiar din care să reasă ca nu mai este alocat la drepturi,ba că nu au venit adeverinţele pentru grupă de la unităţile la care a mai lucrat, acestea fiind în aceiaşi curte la distanţa de cteva zeci de metri.Ce putem face în această situaţie ? Starea lui de sănătate fiind una precară, fără tratamentul aferent nu poate avea multe şanse de supravieţuire asta însemnînd aprox. 750 lei compensate,salariul meu fiind de 1200. V-a pierde dreptul la pensie pentru luna decembrie dacă dosarul v-a fii trimis în luna ianuarie a lui 2012 ? Trebuie făcută cerere pentru a beneficia de cele 12 salarii ajutor la pensionare ? Suma a fost calculată fiind in valoare de 8070 după aplicarea impozitului şi a celorlalte reţineri,pentru cele 2 solde acordate pe an pînă la împlinirea vîrstei de pensionare trebuie să vină cu decizia de pensionare.
Vă mulţumesc !
lichidarea făcută pe data de 22.11.2011,la financiarul unitaţii se refuză calculul drepturilor baneşti ce m-i se cuvin pe motiv ca nu au bani,mentionez ca am fost declarat inapt pentru serviciul militar cu scoaterea din evidenţă,gradul II de invaliditate,la data lichidării mai aveam 13 zile de concediu de odihna neefectuate,legea 285/2010 art.13 alin. 2 spune ca mă încadrez la salarii compensatorii.Trebuie să aştept să-mi vina decizia de pensionare,pentru calculul salariilor compensatorii?
La data de 21.11. 2011 sotul meu a facut lichidarea, ordinul de scoatere din evidenta este din data de 15.11.2011,mentionez ca era cadru militar ,decizia comisiei medicale este din data de 09.11.2011,inapt pentru serviciul militar,cu scoatere din evidenta , invaliditate gradul II.Cine depune dosarul de pensie?Fost angajat al M.A.I.
Sotul meu la data de 07.11.2011 are o vechime in munca de 22 ani,11 luni 19 zile,din care in structuri militare ale M.A.I. 19 ani,11luni si 22 zile. A fost diacnosticat cu sindrom vestibular remis,AVC ischemic sechelar in teritoriu ACP stanga.Hemianopsie stanga sechelara.Lacunarism cerebral.Ateromatoza bilaterala.Tulburare depresiva pe fond organic.HTAE stadiul III grad de risc foarte inalt.CMD ischemic cu disfunctie diastolica a VS moderat severa .ICC clasa II NYHA.Insuficienta mitrala.Infarct miocardic sechelar inferior si anteroseptal.AOMI. Mentionez ca este nascut la data de 21.04.1970. VA ROG SA-MI SPUNETI DACA PERIOADA DE COTIZARE ESTE SUFICIENTA PENTRU A SE PENSIONA PE CAZ DE BOALA.