avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate leonsorin

Activitate leonsorin

Discuție Despagubire
salutare, am si niste probleme
Sunt victima unui accident rutier (eu motociclist), fara vina, ea (soferita) imi "taie" calea si eu nu mai am cum sa o evit, intrand in plin in ea, prin urmare eu imi rup picioarele (dreptul mai rau), dus de urgenta la spitalul elias, avand:
1. piciorul drept rupt in 2 locuri, operat, tija.......
2. piciorul stang: degetul mare rupt, osul de pulpa de sus rupt, fara interventie chirurgicala....externat dupa 3 zile....
De la politie de la udriste am dovada de reparatie si o foaie a4 (anexa 2 sau cum s-o numi) in care se precizeaza accidentul, victima, soferita, ca s-a deschis dosar penal nr.....si ca are asigurare la carpatica.....si au zis ca nu mai tin de ei de acum incolo.
Invatati-ma va rog frumos, ce trebuie sa fac acum? Ea a zis ca vrea sa ne "intelegem". ok. unde trebuie sa mergem? ce trebuie sa facem? eu trebuie sa scot certificat medico-legal? care sunt pasii?
Va multumesc !:((:((
Răspuns la discuția permis luat pe 3 luni sau 1 luna?
ms frumos ... salut .. !!!
Răspuns la discuția permis luat pe 3 luni sau 1 luna?
am inteles....asta e.... ma duc sa dau examen....
se da la fel ca la testul de permis? cu aceleasi monitoare? sau se da in incinta politiei judetene?
eu am luat permisul de A acum2 ani si B-ul acum 9 ani, pentru A, am invatat testele de pe drpciv.ro ...mai fac iar teste si ma duc ... !!!
Răspuns la discuția permis luat pe 3 luni sau 1 luna?
nu, el a zis ca doar o luna mi-l ia ... altceva nu mi-a explicat ...
deci, trebuie sa fac din nou dosar de permis de conducere si dau cele doua examene? sala si traseul? exact cand da-i de permis? si daca nu iei? ramai fara permis pana iei? sau ramane valabilitatea de 90 de zile?
Răspuns la discuția permis luat pe 3 luni sau 1 luna?
ms ... si el a zis ca o luna :(
buna ziua, am facut-o lata ... aseara am baut o bere (fiind cu masina), si m-a oprit politia, si fiindca eu nu beau, corpul meu deja a asimilat-o si am avut 0,12 ... acum, eu nu stiu daca e mult sau putin, doar ca am vazut ca s-a schimbat de la 0,8 la 0,5 ... politistul mi-a zis ca nu mi-l ia pe 3 luni, ci pe o luna, mi-a dat 315 lei in 48 ore lucratoare, si i-am mai zis ca nu vreau dovada de 15 zile, ci de astazi sa nu mai conduc ca sa nu mai stau atat de mult fara carnet. Ceea ce nu stiu eu, este daca s-a tinut de cuvant, pentru ca din Procesul verbal nu-mi dau seama, si din dovada la fel ... cum aflu? sau daca stiti dumneavoastra, multumesc frumos ... !!!
pfff ... saru-mana ... multumesc ... !!!
salut, am si eu o intrebare, nu de curand, am sustras 5 cm de fludor dintr-un supermarket bricostore si am vrut sa iau si un creion, dar nu am mai luat, am fost oprit de un domn cu o femeie, m-am dus cu ei, m-am dezbracat, si m-au tot intrebat: "unde e creionul" le-am zis ca nu l-am luat, doar fludorul, m-a tot cautat, doamna tipa din ambii plamani la mine, in fine, a zis ca o sa cheme politia, etc ... dar pana la urma a venit cu o hartie, mi-a scris numele pe ea si data nasterii, am platit fludorul, mi-a dat bon, si am plecat ... ma intreb... dupa asta ... se seziseaza cineva? (politia), vine acasa vreo citatie sau amenda, sau imi apare la cazier? domnule avocat, daca aveti idee, va rog sa imi spuneti, va multumesc frumos ... !!!