avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate ghita3001

Activitate ghita3001

Buna ziua,

In momentul de fata situatia mea este urmatoarea:

Locuiesc la o casa cu curte comuna (apartamentul din mijloc). Deoarece doresc sa imi maresc putin locuinta actuala, am discutat cu unul dintre vecini posibilitatea achizitionarii apartamentului acestuia. Pana aici toate bune si frumoase. Problema apare din faptul ca proprietara acestui apartament este sora acestuia, care la randul ei este internata definitiv la un spital de boli mintale. Din cate am inteles de la vecin, nici el nici mama acestuia nu este tutorele legal al persoanei internate in spital. El mia zis ca nu doreste sa vinda apartamentul respectiv ci doreste sa faca schimb cu un apartament la bloc.

Intrebarea mea este care sunt riscurile care implica aceasta tranzactie? Exista posibilitatea ca ulterior spitalul sa conteste aceasta tranzactie?

Multumesc anticipat.
Discuție Gestiune PFA
Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Sunt un PFA neplatitor de TVA cu contabilitate in partida simpla. Domeniul de activitate este constructia componentelor electronice si comertul prin mijloace alternative. In trecut am cumparat pe factura anumite produse pe care le-am ars sau le-am folosit in interes personal. In gestiune aceste facturi le-am introdus in totalitate. Intrebarea mea ar fi ce fac acum cu aceste produse? Le las acolo? Sau exista vre-o modalitate prin care le pot scoate? Aceste produse nu mai exista fizic.
Răspuns la discuția Renuntare la facturi PFA
Am inteles ideea. Mai am totusi o singura intrebare, pe ordinul de plata este obligatoriu sa apara si nr. facturii in cazul platii prin transfer bancar?
Buna ziua,

Detin un magazin online pe care il gestionez ca si PFA. Momentan procedez in felul urmator: in momentul cand un client achizitioneaza un produs eliberez o factura cu ajutorul careia scot produsul din gestiune. Aceasta factura o scanez si o trimit pe mail clientului. In momentul cand receptionez transferul bancar sau rambursul in registrul incasari si plati consemnez acest lucru cu ajutorul nr. de awb sau OP dupa caz.

Va rog sa-mi spuneti daca pot renunta la eliberarea de facturi si daca da prin ce document scad produsele din gestiune. In cazul acesta cum pot aplica reduceri pentru produse?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
Ok.
Pentru comert online:

În coloana 2 se înscrie denumirea bunurilor.

Ce bunuri trebuie sa trec aici? Trebuie sa trec marfa ce o am pe stoc la sfarsitul anului cand fac inventarul?

În coloana 7 se înscrie data (ziua, luna, anul) la care iese din gestiune bunul respectiv.

Cum adica iese din gestiune? Trebuie sa corespunda datele cu informatiile din raportul de gestiune zilnic?

În coloana 8 se înscrie suma inclusă pe cheltuieli până la data ieşirii.

Pute-ti sa-mi explicati mai in detaliu aceasta coloana?


Multumesc.
Ceea ce mi-ati scris dumneavoastra am mai gasit si pe net, dar tot neclar imi ieste. Nu inteleg ce trebuie sa contina acest registru in cazul meu.

Ce reprezinta un activ si ce reprezinta un pasiv? Ce reprezinta un mijloc fix,obiect de inventar? Cum adica furnizori/clienti?
Răspuns la discuția CIFRA DE AFACERI
Cifra de afaceri reprezinta totalul vanzarilor.(Doar vanzari)
Buna ziua,

Detin un PFA si ca obiect principal de activitate am comertul online. Nu inteleg ce anume trebuie sa trec in registrul inventar, deoarece nu am achizitionat nici un produs gen calculator, birou etc. pe PFA. Trebuie cumva sa trec la sfarsitul fiecarui an produsele care le am pe stoc in momentul respectiv?

Multumesc anticipat pentru orice fel de lamuriri.
Răspuns la discuția Productie pe PFA
Acestia sunt toti pasii?

Nu mai trebuie facut nir pentru factura de intrare piese?

Dupa ce am vazut cum arata un raport de productie, ma gandesc ca acesta trebuie facut pentru fiecare produs final in parte si ca poate fi facut pe calculator in excell. Nu inteleg totusi care ar trebuii sa fie formatul unui bon de consum. Aveti cumva un link sau un model?

Nu stiu daca am inteles bine si vas ruga sa ma corectati:

Pe baza facturii de intrare la piese fac raportul de productie
Conform cu raportul de productie trec produsele noi obtinute in raportul de gestiune zilnici.
Bazat pe bonul de consum eliberez produsul din raportul de gestiune zilnic.

Este corect asa, sau nu mai am nici otreaba cu raportul de gestiune zilnic?

Buna ziua,

In cazul in care pe PFA realizez productie (diferite montaje electronice) as dori sa stiu ce acte trebuiesc completate si care este modalitatea de completare.

Mentionez ca matteria prima o cumpar de la distribuitor pe factura, iar eu lipesc doar aceste piese pe un cablaj imprimat facut tot de mine.

Multumesc.