avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate floringherasim

Activitate floringherasim

Răspuns la discuția Retinere salariu
multumesc pentu raspuns. sunt obligat sa instiintez angajatorul privind ilegalitatea retinerii inainte de a depune cererea de chemare in judecata?
Buna ziua,
ma confrunt cu urmatoarea problema:
am fost angajat in perioada septembrie 2010-octombrie 2010 ca reprezentant vanzari la o societate. In primul rand la data angajarii nu a fost efectuata inventarierea pentru a prelua gestiunea la zi. in luna iunie 2011 a fost efectuata inventarierea si s-a constatat o lipsa in gestiune de aproximativ 5.000 lei, lipsa care a fost impartita la 3 deoarece erau 3 salariati pe respectiva gestiune. Cu ocazia inventarierii singurul document semnat a fost o lista de inventar pe care a semnat si membrii comisiei de inventariere. Nu au fost intocmite alte documente pentru a respecta procedura inventarierii (declaratia gestionarului inainte de inventariere, semnarea pe fiecare pagina a listelor, etc). Cu ocazia virarii salariului lunii iulie am constatat ca mi-a fost retinuta suma de 400 lei, in agust la fel iar in septembrie suma de 832 lei, cu data de 01.10.2011 contractul de munca a fost incetat ca urmare a demisiei mele.
Mentionez ca am solicitat o decizie de impunere sau orice alt document in baza caruia au fost operate aceste retineri dar singurul document primit a fost acea lista de inventar pe care am semnat. De asemenea, precizez ca aveam constituita o garantie materiala de 790 lei care mi-a fost restituita ulterior incetarii contractului de munca, garantie care in mod normal ar fi trebuit retinuta daca ar fi existat un titlu executoriu definitiv si irevocabil (care nu exista).
Intrebarea mea este daca, in cazul in care formulez actiune in instanta, am sanse de reusita avand in vedere ca am semnat acea lista de inventar si faptul ca in contractul de munca am clauza ca sunt de acord sa despagubesc angajatorul in cazul in care se constata lipsa in gestiune, pana la concurenta sumei prejudiciate. Va multumesc!