avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate raden

Activitate raden

Buna ziua,

Sunt nevoit sa chem in judecata o persoana pentru recuperarea c/v sumei ce reprezinta un obiect distrus de aceasta.

Am nevoie de un model sau chiar o cerere tip, dar nu stiu exact pe ce articole trebuie sa ma bazez in formularea cererii.

Va multumesc!
Buna ziua,

Am o problema cu o vecina (in varsta) care mi-a distrus usa metalica cu un ciocan, pentru ca erau niste muncitori in apartamentul meu si o deranjau zgomotele produse de ei. Lucrarile s-au desfasurat normal in intervalul orar de la asociatie.
Am fost la politie si am depus plangere, a fost amendata doamna, dar domnii de la politie mi-au spus ca deobicei procurorii dau NUP la asemenea cazuri si ca ar fi mai rapid sa o dau in judecata pe civil si sa cer daunele.

As dori sa stiu ce pasi trebuie sa urmez pentru a o chema in judecata pe doamna si care ar trebui sa fie strategia pe care treubuie sa o adopt.

Va multumesc!
Va multumesc!
Buna ziua,

In anul 2000 am cumparat un VW passat de la cineva din Bucuresti. Totul a fost bine pana anul acesta cand am fost sa fac, din nou, ITP-ul si mi-au spus ca am seria de sasiu modificata (dupa 11 ani).

Cei de la RAR au anuntat furturi auto, iar cei de la furturi au facut o expertiza si au spus ca seria e modificata, dar totusi autoturismul nu apare ca furat. In tot acest timp eu NU am avut dreptul de a conduce masina, iar acum mi s-a transmis ca nu se mai poate pune in circulatie.

Eu am toate actele la ea, 2 chei si cheie service. Este o masina care inca funtioneaza foarte bine si as dori sa stiu daca exista vreo solutie sa pot sa ma folosesc de ea legal in continuare.

Va multumesc.