avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate danacri

Activitate danacri

Multumesc in avans pentru raspunsurile dvs.!
Bunica mea a murit acum 7 ani. Ea a avut 2 fiice, pe mama si pe sora ei, care traiesc. Mama mea nu doreste nimic din mostenirea ce i-ar reveni (succesiunea nu a fost dezbatuta pana in prezent), nu a platit impozite si nu si-a manifestat altfel calitatea de mostenitor, dar a fost prezenta la pomeniri etc.
Rugamintea mea ar fi sa-mi spuneti daca mai poate face acum o declaratie de renuntare la mostenire sau exista alta cale, cat mai simpla, de a legaliza aceasta decizie a ei.
Va multumesc inca o data!
O verisoara de-a mea este unul din cei 2 giranti ai unui imprumut al unei cunostinte, care a plecat din tara fara a lasa nicio adresa. As vrea sa stiu daca banca trebuie sa recupereze suma restanta in mod egal de la cei doi girant, sau fiecare este dator cu intreaga suma, iar cine plateste primul il absolva pe celalalt de orice raspundere? Cum ar trebui sa procedeze vara mea in acest caz?
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, cat mai rapid, daca se poate.
Multumesc mult pentru raspuns. Deci, in Romania, acest impozit, platit la realizarea tranzactiei, la notariat, reprezinta "toate cele cuvenite"? (As vrea sa fiu sigura ca am inteles bine)
Sunt imputernicita sa vand apartamentul mostenit de prietena mea de la parintii ei, ea fiind emigrata in Canada si cetatean canadian.
La notariat voi plati, in numele ei, impozitul pe transferul de proprietate. As vrea sa stiu daca ea va mai datora impozit pe venit statului canadian pentru aceasta suma, sau se considera ca suma a fost impozitata in Romania si se aplica vreo conventie de evitare a dublei impozitari? Va multumesc mult pentru raspuns!