avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Activitate EmiliaO

Activitate EmiliaO

multumesc frumos
Am si eu o intrebare la care nu ii gasesc un raspuns sigur. Am avut un proces si s-a dat o hotarare in prima instanta, hotarare pe care am atacat-o cu apel iar apoi , dupa primul termen, am renuntat la apel. Cand a ramas definitiva hotararea din prima instanta? Cand am renuntat la apel sau cand a expirat termenul de apel? Si care este art. din codul de procedura, actual sau vechi care reglementeaza aceasta situatie?
nici daca este platit pentru munca pe care o presteaza ca si asistent?
si daca face si treburi casnice pe langa? adica exista si o relatie de prietenie nu doar una profesionala
Buna seara,
As avea si eu o intrebare, poate ma poate ajuta cineva.
Asistentul medical poate primi prin testament de la persoana pe care o ingrijeste? Pentru ca parca doar medicii nu pot primi. Sau?
Multumesc
Răspuns la discuția platit o sulta nedatorata
deci credeti ca as putea sa ii mai recuperez?
Răspuns la discuția platit o sulta nedatorata
da o datora proprietarul terenului...dar creditorul e decedat din 1980 si nu are urmasi
Buna ziua,
As avea si eu o problema la care nu ii dau de cap.
Acum 2 ani am cumparat un teren, iar pe CF-ul sau nu era trecuta nicio sulta.
Anul acesta am vrut sa vad o parte din teren si cand am scos CFul am vazut ca era prevazuta o sulta in valoare de 3000 euro. Pentru ca atunci aveam cumparator am consemnat suma pe numele celui caruia trebuia platita sulta si am sters din CF mentiunea.
M-am gandit pe moment ca pot sa imi recuperez banii daca fac o actiune intemeiata pe plata nedatorata, dar era vorba totusi de o plata.
Imi recomandati sa merg totusi pe acest articol sau pot recupera suma in alt mod?
Multumesc
Am formulat recurs impotriva unei sentinte, iar dupa 2 zile am aflat ca parata decedase inainte ca eu sa depun recursul. Din cate stiu aceasta nu are mostenitori. Ce se intampla in continuare?
anulare a declararii judecatoreasti a mortii
Intr-un proces civil poate procurorul cere ajutorul autoritatiilor americane in ceea ce priveste procurarea unor dovezi care sa ateste existenta in viata a unei persoane?
daca da, ce dovezi si in baza carui Tratat sau Lege?