avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate Elena_76

Activitate Elena_76

multumesc pentru raspunsuri
copilul in cauza este nascut inainte de data mentionata... in cazul asta se mai aplica aceste prevederi ? ... si in caz pozitiv tatal trebuie sa faca si el aceiasi documentatie pentru a beneficia de o luna de CCC (dosarul care se intocmeste este destul de stufos) ? ...
Buna ziua. Am urmatoarea intrebare:
In cazul nasterii unui copil cand mama beneficiaza de concediul de crestere a copilului pana la implinirea varstei de 1 sau 2 ani are dreptul la ceva concediu in acest sens si tatal copilului? si daca da in baza carei legi ? Multumesc.
Daca am inteles eu bine inseamna ca am timp sa depun aceasta cerere(acordarea ccc) incepand cu a 43-a zi de la data nasterii copilului pana la finalizarea celor 126 zile de concediu de maternitate???? pentru ca vreau sa vad care situatie este mai avantajoasa din punct de vedere metarial ... si parca intelesesem ceva ca pot depune cererea de acordare a ccc in termen de 60 de zile de la data la care se termina concediul de maternitate ... am inteles bine sau nu ?????
Va multumesc pentru rabdarea de care dati dovada.
Răspuns la discuția Reinnoire RCA
asigurarea rca se incheie pe numele detinatorului, respectiv cel mentionat in talon ca detinator. Asta nu va impiedica pe dvs. sa incheiati polita rca pe numele detinatorului.
Daca nu doriti sa incheiati polita rca pe numele detinatorului mentionat in talon, probabil pentru faptul ca fiind vorba de o persoana juridica valoarea politiei este mult mai mare, nu aveti altceva de facut decat sa perfectati actele de imnatriculare pe numele dvs in urma vanzarii-cumpararii, caz in care ve-ti putea incheia polita pe numele dvs., trebuie dor sa-i spuneti agentului de asigurari ca doriti sa incheiati o polita rca in vederea inmatricularii autoturismului.
Buna seara. Am urmatoarea situatie:
Cele 126 de zile de concediu de maternitate se termina la data de 14.05.2012. Cand trebuie depusa cererea pentru acordarea ccc ? ... am inteles eu bine ca in termen de 60 de zile de la terminarea concediului de maternitate??? ... sau este alt termen?
Va multumesc anticipat.
multumesc frumos pentru raspunsuri... copilul este nascut anterior datei de 01.03.2012
ba da a lucrat, bineanteles ca va solicita si indemnizatia de crestere a copilului insa deocamdata se afla in concediu de maternitate. dupa ce se va termina perioada de concediu va depune dosarul cu documentele in acest sesn. deocamdata vrea sa faca pentru alocatia de stat.
Buna seara.
Va rog sa-mi dati si mie un raspuns pentru urmatoarea situatie: Am niste prieteni, cuplu, care nu sunt casatoriti si au impreuna un copil nou nascut, recunoscut de tata. Ei nu stiu unde trebuie sa depuna cererea pentru acordarea alocatiei de stat pentru copilul lor nou nascut. Ea are domiciliu legal intr-o localitate iar el in alta localitate si locuiesc efectiv intr-o a treia localitate unde lucreaza, aici neavand forme legale de domiciliu, deoarece este in interes de serviciu.
In situatia aceasta unde trebuie depusa solicitarea de acordare a alocatiei de stat pentru copil? la primaria de la domiciliul ei sau a lui? Si poate ma puteti ajuta si cu actele necesare, sau daca i-mi puteti spune unde as putea sa gasesc actele si formularele necesare.
Va multumesc anticipat.
Buna seara.
Va rog sa-mi dati si mie un sfat in legatura cu urmatoarea situatie:
Am o prietena care este in concediu de maternitate. Avand in vedere faptul ca nu se poate deplasa a trimis o solicitare scrisa, prin sotul ei la angajator, pentru ca acesta sa-i vireze drepturile banesti(pentru concediu de maternitate) pe card. Angajatorul a refuzat sa primeasca cererea motivand ca nu a fost solicitantul personal. Prietena mea a trimis cererea in cauza angajatorului prin email si prin posta cu confirmare de primire insa nu i-a dat niciun raspuns pana in prezent.
Cum ar trebui sa procedeze prietena mea pentru a putea primi drepturile salariale pe card deoarece nu se poate deplasa la sediul angajatorului pentru aceasta. Poate angajatorul sa fie tras la raspundere pentru faptul ca a refuzat sa primeasca cererea in cauza trimisa prin intermediul sotului?
Va multumesc anticipat.