avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate CataAlex

Activitate CataAlex

Diurna deplasare sau detasare sofer.

Sunt intr.o dilema sau nu integ un paragraf dintr.un act aditional.
In urma unui act aditionat incheiat cu angajatorul in data de 1.02.2023 mi sa adus la cunostinta marirea salariului brut la 3000 ron,printre care si un spor de weekend de 1 ron conform regulamentului intern.Problema cea mare de acum apare.
Citez "b ) indemnizatie de delagare in cazul transporturilor bilaterale : Romania punct de incarcare/descarcare ,in cuantum de 70euro /zi,calculate in ron la cursul BNR din data decontului
c) indemnizatie specifica detasarii transnationale si cheltuielile generate de detasare conf directivei 97/71/ce ,directiva UE 2018/957 directiva 2020/1057 lg 16/2017 ,og 12/2022 art 76 lit k din codul fiscal constand in
-indemnizatie specifica detasarii din 60 euro/zi
- alocatia de hrana de 10/euro pe zi"

Problema este ca dreptul la indemnizatie imi este platit din momentul cand ies din tara,respectiv in perioada cand imi desfasor activitatea pe teritoeiul Romaniei imi este platit doar salariul de 3000 burt.As putea obtine lamuriri referitor la lit b citata mai sus si ce as putea face pentru a imi primi drepturile.Multumesc anticipat.
Buna seara.Solicitati o adeverinta de la locul de munca din care sa reieasa ca aveti cotizatiile platite,aceasta fiindu-va necesara pentru consult la medicul de familie(uneori sistemul nu este actualizat de aceea este necesara aceasta adeverinta) dupa care acesta va decide ce ar fi de facut si daca este cazul va poate da si concediu medical.
Conform legislatiei in vigoare "Beneficiază de concediu pentru creșterea copilului, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, persoanele care au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare (venituri din salarii, venituri din activități independente, venituri din activități agricole, așa cum sunt definite de această lege) sau dacă s-au aflat într-una din situațiile considerate asimilate stagiului de cotizare, prin lege. "

Deci contractul de munca i se suspenda pe toata perioada concediului de 2 ani respectic 3 in cazul copiilor cu handicap.
ma simt sa nu las lucrurile in coada de peste.intr.un final dupa foarte multe insistente si lamuliri am reusit sa obtinem nepretuitul consimtamant iar transferul scolar sia urmat cursul. copii sunt unde trebuie adica langa mama isi continua scoala.tatal cand doreste ii poate vizita,poate cu timpul se va schimba si va reusi sa ii recupereze desi greu de crezut daca nu a facut.o peste 10 ani.nu stiu daca vor divorta sau nu pe mine personal nu ma prea mai priveste de acum in colo.singurul lucru ce ma revolta este legislatia.poate gresesc,posibil sa fie si mame rau intentionate insa eu din cate inteleg daca un parinte nu are chef sa mai dea copii la scoala prin refuzul consimtamantului copii raman fara scoala sau ma rog trebuie obtinuta ordonanta prezidentiala.as fi curios unde este riscul la care sunt supuisi copii in cazul unui astfel de transfer.scoala este la fel peste tot in romania sau asa ar trebui ce conteaza unde merg copii la scoala invata dupa aceeasi programa.mama nu poate fugi sau ascunde ca doar nu.s mascote sau breoloc la chei.poate vom evolua si mai renuntam la "atat de multa responsabilitate si siguranta sociala" si vom apela la umanism.o seara placuta si va multumesc pentru sprijinul acordat!


Editat- nu mai scrieti cu majuscule!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O sa incerc sa va mai dau niste detali pentru a fi mai usor de explicat.Este vorba de o familie relativ normala, destul de modesta ce isi duc viata intr.un loc mai retras.Mama nu face de capul ei si nu intentioneaza sa priveze copii de nici un drept.In lipsa de informatii si cunostinte legislative este predispusa la greseli sau incalcari ale legi.De acea eu incerc sa strang sugesti si ideii pentru a evita astfel de situatii.Oricum va multumesc pentru timpul acordat si orice idee sau informare legislativa e bine venita.
Nu am avut idee exact la ce se poate referi sau ce este defapt acest abandon de familie.Togmai de aceea prefer sa cer opiniile celor mai experimentati si informati decat mine.
Nu stiu exact daca e bine dar in dimineata aceasta am decis sa mearga la politie sa declare parasirea vechiului domiciliu entru a nu suporta consecintele abandonului de familie si buna sugestia dumneavoastra o sa incercam si cu o ancheta sociala in urma sesizari protectiei copilului.Va multumesc pentru indrumare.
Nu cred ca discutam despre acelasi subiect.Copii nu au cum sa mearga acum la scoala.Ea sa mutat de aproximativ 7 zile la noul domiciliu dupa cearta,agresiunea domestica,etc ne mai putand sa supravietuiasca cu sotul in acelasi imobil.De aproximativ 6 zile copii sunt cu ea la noul domiciliu,copii avand niste nevoi mai speciale (sa fie hraniti,spalati,etc)iar tatal nu binevoieste sa le indeplineasca preferand in schimb alcoolul.Singurul lucru pe care il face este sa refuze acest acord pentru a putea copiii sa isi continue studile la noua scoala.Nu exista nici o cale legala de transfer fara acest consimtamant.
Tatal nu are ce sa faca ,cu copii ,nu are un loc de munca nu ar putea sa.i intretina incearca doar sa se razbune pe mama refuzand acest consimtamant.Mama are vina ca sa saturat de agresiune si jigniri si a decis sa duca o viata normala.Ca orice mama vrea sa isi ia copii langa ea doar ca nu se stie exact cum poate proceda legal,avand parte numai de piedici si usi inchise.chiar nu exista nici o varianta.
- editat- nu mai apasati pe citeaza pt a raspunde.
În gospodăriile unde sunt asigurate racordurile la sistemul centralizat de apă curentă și canalizare, adăposturile de animale de cel mult două capete cabaline, 5 capete bovine, 15 ovine sau caprine, 5 capete porcine și cel mult 50 de păsări se amplasează la cel puțin 10 m de cea mai apropiată locuință învecinată și se exploatează astfel încât să nu producă poluarea mediului și risc pentru sănătatea vecinilor, cu obligația respectării condițiilor de biosecuritate.

Normele de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației din 04.02.2014