avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate alexx_alexx

Activitate alexx_alexx

Buna ziua! Situatia mea se prezinta astfel: Undeva prin luna decembrie 2009, mi s-a oferit un post la clubul sportiv [editat], ca jucator de fotbal de catre directorul economic si resurse umane. Conditia ca eu sa activez la club era sa fac un card de credit la banca de 10000euro, din care suma de 40 de milioane imi apartinea mie ca fiind primul salariu. Restul revenindu-i clubului (sau directorului), cu conditia ca acesta sa plateasca ratele lunare pana se va acoperi tot imprumutul. Am fost de acord....... Impreuna cu directorul am fost la banca, acesta a completat toate contractele/formularele necesare pt imprumut, venindu-mi mie sarcina la sfarsit doar de a semna. Vazand ca exista o carte de munca pe numele meu, o adeverinta de salariat am crezut ca totul e pe bune. Totul a fost in regula, au sosit cardurile, am luat cei 40 de mil si am
asteptat sa fiu chemat sa activez la club insa acest lucru nu s-a intamplat nici pana in ziua de azi. Prin luna mai 2010, am fost contactat de catre recuperatori comunicandu-mi ca am de platit suma de 10 000 euro + dobanzi...etc. Atunci am depus o plangere penala impotriva acestui director la procuratura de pe langa jud Cta. De atunci am dat doar o declaratie la sectia de polite unde a fost trimisa plangerea mea si de atunci nu s-a mai intamplat nimic. Am aflat ca nu eram singurul inselat, ci mai sunt inca 35 de persoane in aceasi situatie. De acest caz s-au ocupat cei de la ipj cta, apoi a fost transferat la criminalistica unde am fost sa dau si eu o declaratie recent. Ca o sa-l gaseasca pe director vinovat sau nu banca oricum n-o sa primeasca nici un ban de la acesta. Recuperatorii m-au stresat un timp cu telefoanele apoi au incetat, insa am primit o somatie de la executorul judecatoresc. Nu detin nici un bun. M-am intalnit cu acesta i-am explicat situatia si a ramas sa trimita o scrisoare la primaria din orasul meu pt a verifica daca am vreun bun pe numele meu. Ma contacteaza din nou telefonic si-mi comunica ca trebuie sa merg pana la el sa semnez un proces verbal(care afirma ca am fost inselat si ca am depus o plangere) si alte acte pe care nu mi le-a adus la cunostinta. Deocamdata nu am intrat in procedura de executare silita. Intrebarile la care caut un raspuns pana la sfarsitul lunii (termen pe care mi l-a dat executorul de a ma prezenta la el sa-i semnez cele mentionate) sunt:
- Daca e recomandat sa ma mai vad sau nu cu executorul, sa semnez ceea imi va prezenta?
- Detin un cont normal cu card la [alta banca] il folosesc periodic pt unele tranzactii. Acesta va fii afectat daca voi intra in procedura de executare silita?
- Am vreo sansa sa scap de aceasta executare prin faptul ca sunt victima unei inselaciuni si ca am depus o plangere penala ?( Executorul judecatoresc mi-a spus ca nu, insa mi-a mentionat ceva de genu "poti sa te interesezi daca pe baza acestei plangeri se poate anula titlul de contract")
- Daca totusi ajung sa fiu executat silit, in cat timp voi fi din nou curat, sa pot avea un bun pe numele meu si sa nu-i intereseze pe altii de acesta :))

Orice parere e bine venita si pt orice sfat recomandat voi ramane recunoscator.
O zi buna si va doresc sa fiti feriti de probleme!