avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate ciocanescu

Activitate ciocanescu

Am un litigiu in instanta in care am contestat certificatul de analiza la benzina ,eliberat de LABORATORUL VAMAL CENTRAL ,care nu este areditat de RENAR pentru efectuarea analizei la sulf.In motivare -LABORATORUL VAMAL CENTRAL a pecizat ca nu are nevoie de acreditare de la RENAR deoarece este institutie subordonata direct GUVERNULUI ROMANIEI.Fac precizarea ca LVC -are acreditare pentru anumite analize la carburanti dar nu si pt sulf si plumb.
Va rog din suflet daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi unde trebuie sa ma adresez pentru a afla ce lege precizeaza ca LVC nu are nevoie de acreditare pentru a efectua analize la concentratia de sulf din benzina.
Va multumesc din suflet.
cu stima stefania
m-am adresat instantei de judecata cu o cerere pentru investireacu formula exsecutorie a unor angajamente de plata date de angajatii firmei,insa instanta a respins ca nefondat ,deoarece angajamentele de plata nu mai au putere de titlu exsecutoriu.va rog respectuos sa imi dati lamuriri visavis de acest aspect.
va multumesc
Sa efectuat la o statie de benzina, prelevarea de probe de benzina in data de 16.09.2010 de catre un organ de control -analizele de laborator au fost efectuate in data de 31.08.2011 si transmise nou prin fax in 30.09.2011 deci dupa un an de zile.,si santem informati ca benzina a depasit concentratia de sulf admisa.
in acest moment noi am depus contestatiii la organisme abilitate,deoarece a fost incalcate termenele limita pentru efectuarea probelor din momentul prelevarii lor adica 24 ore pentru prima proba si 48 de ore pentru contraproba
,dar inca nu am primit raspuns.Organul care a prelevat probele vor sa ne aplice sechestru asigurator asupra mijloacelor fixe ale societatii,insistand sa le punem la dispozitie fisa cu mijloacele fixe -fara ca noi sa detinem un act legal si oficial transmis noua ,fara sa detinem certificatele de analize si datele precise cand au fost efectuate,sau alte documente legale care sa justifice masura sechestrului asigurator.
Va rugam sa ne spuneti daca au acest drept .
va multumesc