avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate livis

Activitate livis

Completare cap 1.6 din Declaratia unica pentru anul 2020

Buna seara
In discutie este completarea declaratiei unice pentru anul 2020, respectiv cap. 1.6 din formularul publicat im 16.01.2021
In tabel, prima coloana se numeste "Luna pentru care s-a incasat indemnizatia.
Deci este vorba de Luna Decembrie. Indemnizatia lunii Decembrie 2020 a fost incasata in 18.01.2021, deci va fi inregistrata in RJIP in 18.01.2021 si va fi raportata in declaratia unica a anului 2021.
Deci acest lucru presupune completarea tabelului cu suma 0 lei la luna Decembrie.
Corect?
Eu simt ca cei care au facut acest formular vor sa completam si luna decembrie 2020 cu suma incasata in ianuarie 2021. pentru ca altfel ar fi tiparit tabelul fara luna decembrie.
Astept parerea dvs.


Răspuns la discuția Accident auto cu dauna totala
Nu poate nimeni sa-mi ofere un raspuns?
Buna seara
Am fost implicat intr-un accident de circulatie in care politia a constatat ca nu sunt vinovat eu. Autoturismul are anul de fabricatie 2006 si valoarea reparatiei depaseste de aprox. 3 ori valoarea despagubirii oferita de firma de asigurari pe baza RCA. Nu am CASCO.
Cum pot sa recuperez diferenta de bani cheltuita pt repararea autoturismului avariat (sau achizitionarea unui autoturism second hand) si de la cine?
Răspuns la discuția Partaj prin notariat
Aurelian Ionel a scris:
In urma cu un an am facut o intelegere notariala cu sotia mea. Am primit suma de bani promisa si acum ea vrea sa intabule casa si doreste semnatura mea la notar. Ce se intampla daca nu merg sa semnez la notar?

Trebuie sa inteleg ca dvs. intentionati sa o "tepuiti" pe fosta sotie? Iar daca nu reusiti... macar sa o purtati pe drumuri si sa o sicanati?
Daca ati primit suma de bani cuvenita si convenita de ce vreti sa faceti rau?
Ce fel de om sunteti?
smeagull a scris:

Pare prescrisa din avion. Nu as trimite nici un raspuns, I-as igonra linistit. Daca va dau in judecata, va exprimati atunci punctual de vedere. In rest, o chestiune amatoreasca la care e epierdere de timp sa raspundeti.


Subscriu...
Buna seara.
O prietena de-a mea are o problema si nu stiu ce sfat sa-i dau. Asa ca apelez la dvs.
Joi seara, pe un drum national din jud. Arges, masina politiei rutiere a lovit o vaca, proprietatea mamei prietenei mele. Vaca a rupt funia cu care era legata si a iesit in strada, unde a provocat accidentul. In urma impactului, vaca nu a avut de suferit dar masina politiei a iesit destul de sifonata. La momentul accidentului sa intocmit un proces verbal prin care mama prietenei mele a fost amendata pt nesupravegherea bovinei, dar nu au fost mentionate si daunele autoturismului.
Autoturismul are nr de inmatriculare cu MAI.
Astazi, eu impreuna cu prietena mea, am fost la sediul politiei judetene, unde am vazut autoturismul avariat si am discutat cu seful parcului auto al politiei judetene.
Am fost sfatuiti sa acceptam achitarea integrala a facturii de reparatie a autoturismului, cu emiterea facturii de reparatie pe numele mamei prietenei mele si inminarea unei copii a facturii catre politie pt stingerea debitului. Altfel o sa fie actionata in judecata, de politie, pt recuperarea prejudiciului, proces care se va desfasura la Bucuresti.
Intrebarea mea este daca este corecta cererea sefului parcului auto?
Masina politiei nu are asigurare CASCO? Daca da, de ce nu se repara autoturismul pe CASCO?
In caz de proces de ce se va judeca la Bucuresti?
Ce sanse are mama prietenei sa cistige procesul? Forta majora poate fi invocata?
Faptul ca nu au fost mentionate daunele autoturismului in pv de sanctionare a mamei prietenei mele poate fi un atuu la proces? De unde stim ca masina pe care am vazut-o astazi nu a suferit alte avarii anterioare sau ulterioare accidentului?
Va multumesc.
1. In cazul dvs. amenda nu este prescrisa. Aveti posibilitatea sa contestati amenda daca va incadrati in termenul de 15 zile de la ULTIMA DATA de pe plic sau, daca nu exista stampila cu data atunci termenul curge de la data intocmirii pv - ului. Ma indoiesc ca mai sunteti in termen.
2. Prescriptia unei amenzi nu se materializeaza singura ci trebuie sa contestati executarea.
Aveti deja un sfat foarte avizat si de bun simt. CYAN nu este un simplu utilizator asa cum apare in iconita de prezentare din stg.. Urmati-i sfatul.
Cunostinta dvs., care sa folosit de actele dvs fara stirea si consimtamintul dvs., sa suporte consecintele. Nu a impartit cu dvs. "comisionul" incasat pentru fraudarea acelui dosar ci si la insusit integral. Nu este normal ca integral sa suporte consecintele? Prin schimbarea unei declaratii adevarate cu una falsa va asumati dvs. integral consecinta unui fals in declaratii. Oare completul de judecata este atit de naiv si sa nu-si dea seama ca mintiti cind va schimbati declaratia? Daca mai intervin si alte probe sau alti martori care sa va demaste? Oare acel agent de asigurare, caruia i-ati bagat bani in buzunar prin intocmirea politei rca la el, merita acest risc cind el va multumit pt faptul ca l-ati ajutat sa-si cistige existenta prin implicarea dvs intr-o excrocherie?
Buna seara.
Postarea mea este din 25.01.2016.
Nu am platit.
Intentionam sa le trimit un raspuns prin posta sau email dar... m-am gindit ca e mai bine sa ii ignor.
Consider ca ei incearca marea cu degetul si cine se prinde... e norocul lor, cine nu... se aleg cu niste bani de pomana. Legea e foarte clara si eu ca PFA nu sunt persoana juridica. Sa ma dea in judecata si sa demostreze ca eu am aceasta obligatie de plata ca persoana fizica autorizata.
Va calculat din 2013 pt ca nu pot cere mai mult. Exista un termen de prescriere. Ar fi interesant sa vedem care este termenul de prescriere pentru aceasta taxa nefiscala. E posibil ca termenul de prescriere sa fie chiar mai mic de 3 ani.
In Arad exista un Regulament de Organizare si functionare a serviciului public de transport persoane in regim de taxi aprobat de Consiliul Local printr-o hotarire?
Tot ce va pot spune este ca este un abuz sa va fie solicitate pt control cazierul de conduita profesionala, analizele medicale si testul psihologic.
In legea 38/2003 cu toate modificarile pe care le-a suportat, sunt prevazute documentele pe care trebuie sa la posede orice taximetrist si pe care este obligat sa le prezinte la control organelor indreptatite. Cazierul profesional, analize medicale si testul psihologic nu se regasesc printre acele documente. Testul psihologic si analizele medicale sunt documente pe care trebuie sa le aveti pentru obtinerea si vizarea periodica a atestatului profesional si a autorizatiilor de taxi. Nicaieri nu se spune ca aceste documente trebuiesc obtinute in fiecare an si prezentate la control politiei.
Prima fraza a fost sa va intreb daca exista un HCL care sa reglementeze activitatea de taxi in Arad. Daca exista, acolo sunt enumerate autoritatile care au drept de constatare si sanctionare. Daca nu exista va sfutuiesc sa luati legatura cu Camera Taximetristilor din Arad, sau cum se numeste organizatia profesionala care va reprezinta interesele, pentru a initia elaborarea unui astfel de document. In el pot fi cuprinse si sanctiuni pentru clientii care nu vor sa achite contravaloarea unei curse. E adevarat ca acest HCL nu are valabilitate decit pe raza Municipiului Arad dar... tot este ceva decit nimic. In afara localitatii de autorizare ramine sa va ginditi foarte bine si sa discerneti cu ce client plecati la drum. Stiati ca, la ora actuala, in Romania nu exista vre-o lege care sa prevada amenda pentru clientii care nu vor sa plateasca?