avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 103 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj prin notariat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj prin notariat

In urma cu un an am facut o intelegere notariala cu sotia mea.Am primit suma de bani promisa si acum ea vrea sa intabule casa si doreste semnatura mea la notar.

Ce se intampla daca nu merg sa semnez la notar?
Ultima modificare: Marți, 15 Noiembrie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
De ce nu v-ati duce daca ati incasat banii ?
Daca are nevoie, va da in judeca si o sa platiti si cheltuieli, ce altceva sa se intample..
O sa va notifice oficial sa va prezentati , daca nu o faceti si ea nu poate radia sarcina din cartea funciara, va da in judecata.
Aurelian Ionel a scris:
In urma cu un an am facut o intelegere notariala cu sotia mea. Am primit suma de bani promisa si acum ea vrea sa intabule casa si doreste semnatura mea la notar. Ce se intampla daca nu merg sa semnez la notar?

Trebuie sa inteleg ca dvs. intentionati sa o "tepuiti" pe fosta sotie? Iar daca nu reusiti... macar sa o purtati pe drumuri si sa o sicanati?
Daca ati primit suma de bani cuvenita si convenita de ce vreti sa faceti rau?
Ce fel de om sunteti?
Ultima modificare: Miercuri, 16 Noiembrie 2016
livis, utilizator
Da, nu e buna dușmănia.
Rezolvați amiabil ca altfel își va angaja avocat și veți plati 2000 sau 3000 lei aiurea...
Înțeleg ca exista o dovada a platii...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diviort cu copii și partaj amiabil bogdanA2012 bogdanA2012 Buna ziua, O nelămurire am in cazul unui partaj care s-a facut amiabil si se va termina printr-o tranzactie in fata instantei de judecata. Părtile au ... (vezi toată discuția)
Schimbare intelegere turcu22 turcu22 Hristos a inviat! As dori sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea.Am dat o declaratie la notariat eu si sora mea ca ne-am inteles (dupa ce am dezbatut ... (vezi toată discuția)
Sfat servitute rahan_X rahan_X Buna ziua , Am un teren pe care l-am parcelat la cadastru dar nu l-am intabulat la notar (adica am primit numere provizorii de CF pe parcele) dar am o mica ... (vezi toată discuția)