avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Activitate mimi03

Activitate mimi03

Buna!Daca am luat un credit ipotecar sa cumpar un apartament, pe care ulterior nu l-am mai putut plati.Banca a recurs la executare silita dar dupa termenul legal de 3 ani al prescriptiei..deci datoria este prescrisa.In tot acest timp de 3 ani si jumatate nu am primit nici o scrisoare , nici o atentionare de la banca.Acum ce se intampla?stiu ca trebuie sa refuz executarea.Dar apoi?Este prescrisa doar datoria?al cui ramane apartamentul?Multumesc!
Răspuns la discuția Prescriere datorie banci-ipoteca
Multumesc pentru raspuns!O sa verific toate datele sa vad daca executia e in termen sau nu.DAr mai am o intrebare...am citit in codul civil ca prescriptia nu se aplica la fel pt datorii ipotecare..ceva ..ca se prescrie datoria dar ei au dreptul sa vanda ap in continuare sa ia banii pt a-si recupera prejudiciul.E adevarat?Si daca intr-adevar datoria e prescrisa eu raman cu apartamentul?
Buna!In 2007 am cumparat un apartament pe firma, in rate cu ipoteca pe 15 ani de la banca.Am platit ratele 1 an dupa care nu am mai putut plati.Ultima rata a fost august 2008.Din august 2008 nu am primit nici macar o somatie de plata nimik nici o scrisoare ca am intarziat, pana in decembrie 2011.Atunci am primit instiintare de executare silita, ca va fi scos la licitatie ap.Am primit in martie 2012 o scrisoare ca nu s-a putut vinde la licitatie si de atunci din nou nimik.Intrebarea mea e ce e de facut?s-a prescris datoria/ipoteca pt ca au trecut 3 ani? sau care e situatia? Poate cineva sa ma lamureasca? Multumesc mult!
Răspuns la discuția Schimbare asociati si sediu firma
Da..cred ca asta ar fi solutia ideala!Multumesc din suflet!Macar acum am o idee de ce trebuie sa fac:)

Multumesc inca odata pt raspunsuri!
Buna!Daca doresc sa trec pe numele meu(ca asociat unic si administrator) o firma care are 2 asociati acum si are datorii neplatite la banci(ipoteca, credit) si nu au depus bilantul pe ultimii 2 ani si pe situl onrc apare ca lichidata dar nu si la finante...ce trebuie sa fac???Firma nu are datorii la stat doar la banci si nu a avut activitate in ultimii 3 ani dar nici nu au depus bilantul.E posibil sa preiau eu toate datoriile in asa fel incat actualii proprietari sa nu mai aiba nici o obligatie fata de banci?
Multumesc!