avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate darabadorin

Activitate darabadorin

Buna ziua,
managerul de proiect care pe POSDRU este si reprezentant legal, are voie sa-si angajeze toata familia?
Multumesc
Răspuns la discuția functionare ong
Am inteles, multumesc mult
Răspuns la discuția functionare ong
Art.14. Membrii xxxxxxxx care incalca prevederile reglementarilor din domeniul pescuitului sportiv, ale prezentului statut ori care, prin activitatea lor, aduc daune sau afecteaza in orice mod imaginea si reputatia asociatiei li se aplica una dintre urmatoarele sanctiuni:
a)Avertisment b)Suspendarea dreptului de exercitare a pescuitului sportiv pe timp de pana la 1 an. c) Excluderea din organizatie.
Presedintele poate fi sanctionat in acest caz?
Adunarea generala nu s-a intrunit si nu a aprobat bilantul pe 2010.
(2)Adunarea generala se convoaca o data pe an in sesiune ordinara si de cate ori este nevoie in sesiune extraordinara, precum si o data la 5 ani, pentru alegeri, de catre presedinte sau la cererea a cel putin unei treimi din numarul membrilor organizatiei.
In 18.08.2006 s-au implinit 5 ani.Cei 1000 de membri au cotizatia la zi dar este grei sa-i adun,ce alta varianta am?
Răspuns la discuția functionare ong
In statutul nostru doar presedintele si 1/3 din membri pot convoca AG, iar membri sunt cam 3ooo si greu de convocat.Nu s-a mai organizat AG din 2007 pentru ca presedintelui ii este frica sa nu fie schimbat.Suntem in situatia in care nu stiu cum sa convoc nici Consiliul nici AG.
Daca totusi Consiliul se intalneste in majoritate este statutar fara convocare?Ar mai fi o situatie in statut care prevede ca presedintele executiv in lipsa presedintelui ii preia atributiile.Ce inseamna ca presedintele este absent?
Multumesc
Răspuns la discuția functionare ong
presedintele nu vrea sa convoace Adunarea Generala
In statut se prevede explicit ca numai presedintele sau 1/3 din membri pot convoca adunarea generala.Mai exista si alte situatii exceptionale?
Discuție functionare ong
Daca in statutul ong-ului este prevazut expres ca numai presedintele convoaca Consiliul director, mai exista si situatii exceptionale de convocare