avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate BiancaMi

Activitate BiancaMi

Răspuns la discuția Model nir in exel neplatitor tva
Buna seara,

Puteti sa imi trimiteti, va rog, un formular NIR firma neplatitoare TVA in excel?

Va multumesc anticipat! byank_1209@yahoo.com
Răspuns la discuția contabilitate second
Se face receptia marfii, in urma unui proces verbal de primire marfa, registru incasari si plati,raportul de gestiune(periodic)iar la sf de an registrul de inventar!
Răspuns la discuția Intrare in legalitate
s-a facut si expertiza in care s-a constatat ca nu e de rezistenta.
Răspuns la discuția Intrare in legalitate
Din cate am inteles s-au mai semnat aceste decizii si la alte asociatii... cei de la primarie au vb cu administratorul si au lamurit problema, insa am nevoie sa imi semneze comitetul. Faptul k acestia sunt rau intentionati deaia nu imi semneaza, atunci eu intreb ce se poate face pt k ei trebuie sa imi semneze, inseamna ca aici se intampla ceva de genu (abuz de putere). E normal ca pers din comitet sa imi spuna in fata k semnatura lui costa bani? Sa ma jigneasca? Nu am putut purta o discutie civilizata cu acest om. A zis k nu am ce-i face...dar trebuie sa existe ceva...
Răspuns la discuția Intrare in legalitate
Eu vreau sa imi inchei proiectul, k deaia am dat atatia bani(ca sa fiu legal)...Au spart altii ziduri peste ziduri si nu le-a facut nimeni nimic,iar eu k vreau sa fac cu acte stau pt o semnatura de la o persoana kre pur si simplu nu vrea sa imi semneze. Daca acest domn nu a semnat niciodata inseamna k nu are nimeni proiectul incheiat,nu? Atunci ceilalti de ce au spart? Trebuie sa existe vreo modalitate prin care sa imi semneze... Trebuie sa fac ceva... De ce sa construiesc zidul? Ceilalti nu l-au construit si nu au nici o problema. Daca spargeam un zid de rezistenta , mai ziceam k nu am nici un drept sa fac asta, dar atata timp cat nu am deranjat nici un vecin prin ce am facut...nu inteleg. E apartamentul meu, nu e bun comun ... pot sa fac ce modificari doresc atata timp cat nu stric rezistenta blocului,nu?
Răspuns la discuția Intrare in legalitate
Da stiu ca este corect, dar de ce cere tocmai acum? Pentru ca stie ca nu e in regula. Vecinii care au spart, au spart acum 3 ani, si nu a cerut nimic pana acum. Eu am vrut sa fac totul legal, deaia am facut proiect,insa pentru autorizatia de construire imi trebuie semnatura de la presedintele asoc si comitetul executiv, insa acestia nu vor sa imi semneze k nu au ei chef, iar eu nu am ce sa le fac. Am fost si am vb cu unul din membrii comitetului, este un om in varsta si mi-a spus k de ce sa fac eu modificari in apartament? Sa il las asa, pt k asa a fost de la inceput(fara modificari). Am incercat sa ii explic k nu am facut nimic rau, dar a tipat la mine, m-a jignit si a spus k nu imi semneaza, iar dak nu imi convine sa ma duc la primarie sa il reclam.
Problema e, k eu avand acel proiect, avand urbanismul si aprobarea de la primarie (nu m-am gandit ca am vecini rai, sau ca as intampina problema, atata timp cat nu sunt singura care a modificat) m-am apucat de treaba, adica am renuntat la peretele de la camara, si am marit bucataria. Acum ce fac?
Răspuns la discuția Intrare in legalitate
Au mai spart si alti vecini(inclusiv un vecin dupa palierul meu, are modificare ca a mea si inca un zid f mare) insa nimeni nu a dus la asociatie nici un document, pt ca acum knd ne-am lovit de aceasta problema, administratorul a cerut la toti care au modificat sa duca o copie de la proiect pentru cartea tehnica. De ce tocmai acum? Nu stiu ce sa mai fac! Am dat o gramada de bani pe proiect, iar acum sa nu-l pot incheia din cauza rautatii unor oameni.
Răspuns la discuția Modificare Legea 230/2007
Buna ziua.Imi cer scuze ca postez aici acest subiect,dar am nevoie de un raspuns . Numele meu este Bianca si de curand am achizitionat un apartament. Am hotarat sa il renovam si am facut o mica modificare de interior, aceasta constand in eliminarea unui perete de la camara pentru a marii bucataria. Bineinteles nu este zid de sustinere, facand la aceasta modificare proiect (la institutul de proiectari), am certificatul de urbanism, si semnatura de la primarie, insa pentru autorizatia de construire imi trebuie o decizie(care scrie pe ea cf art 41 din legea 230/2007),data de primarie catre asociatia de locatari sa fie semnata de comitetul executiv si de presedintele asociatiei, prin care acestia iau la cunostinta modificarile facute. Acum este marea problema : acestia nu vor sa semneze, adica cei din comitet(motivul:nu vor ei sa modific eu in casa, cu toate ca alti vecini au modificat). Spuneti-mi va rog ce sa fac. M-am dus la un membru din comitet sa vb cu dumnealui insa am primit numai jigniri si tipaturi. Noi am vrut sa facem legal ... dar vad ca nu se poate. Astept un raspuns. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Intrare in legalitate
Buna ziua. numele meu este Bianca si de curand am achizitionat un apartament. Am hotarat sa il renovam si am facut o mica modificare de interior, aceasta constand in eliminarea unui perete de la camara pentru a marii bucataria. Bineinteles nu este zid de sustinere, facand la aceasta modificare proiect (la institutul de proiectari), am certificatul de urbanism, si semnatura de la primarie, insa pentru autorizatia de construire imi trebuie o decizie,data de primarie catre asociatia de locatari sa fie semnata de comitetul executiv si de presedintele asociatiei, prin care acestia iau la cunostinta modificarile facute. Acum este marea problema : acestia nu vor sa semneze, adica cei din comitet(motivul:nu vor ei sa modific eu in casa, cu toate ca alti vecini au modificat). Spuneti-mi va rog ce sa fac. M-am dus la un membru din comitet sa vb cu dumnealui insa am primit numai jigniri si tipaturi. Noi am vrut sa facem legal ... dar vad ca nu se poate. Astept un raspuns. Va multumesc anticipat!