avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate avocat adrian constantinescu

Activitate avocat adrian constantinescu

Răspuns la discuția sentinta de divort
dupa data la care a fost emisa, se pare ca e o hotarare definitiva si , probabil , irevocabila.
daca a ramas ca minorii sa fie incredintati mamei, atunci nu are de sa se teama din punctul de vedere al legii.
si spun asta pentru ca e posibil ca, in viata de zi cu zi, sa se intample sa ii ia copii, chiar daca instanta a decis altfel.
daca se intampla asta, trebuie sa se adreseze imediat organelor de politie si sa faca plangere la parchet pentru nerespectarea hotararilor judecatoresti.
daca amenintarile sunt constante si se pot proba, ar fi bine sa faceti deja o plangere in aceste sens, asa....profilactic


av. adrian constantinescu
Răspuns la discuția contract de inchiriere
puteti incheia un contract de inchiriere, dar nu cred ca puteti obtine subventia.
sunt de acord cu U.B.I.K.
Răspuns la discuția Am o problema
in primul rand, ca sa rezolvam situatia juridica:
- daca primesti procesul verbal incheiat in lipsa, ai toate sansele sa il anulezi in instanta;
- este posibil sa primesti o amenda, dupa cum e posibil sa nu o primesti;
in ultimul rand, scuteste-ne, pe viitor, de probleme inutile si despre expunerea "gesturilor" tale nesimtiteX-(
nu putem vorbi despre indreptarea unei erori materiale, in intelesul lui 195 cpp.
daca aveti NUP, nu inteleg de ce trebuie sa mai faceti vreun act, atat timp cat bicclistul nu a depus plangere.
daca vreti cu orice pret sa fiti scrupulos, atunci este vorba despre aplicarea lui 278, in conditiile in care la dosar se afla singurele probe despre care spuneti.
insa, imi pun intrebarea daca soferul a formulat plangere contraventionala, care ar fi clarificat situatia prin administrarea de probe la instanta civila si, in principiu, procurorul nu ar fi putut trece peste acest aspect.
Răspuns la discuția falsificare semnatura
este foarte simplu.
trebuie sa faceti o plangere penala impotriva persoanelor pe care le banuiti ca v-au falsificat semnatura, la parchet.
in cazul in care, audiate fiind, acele / acea persoana nu va recunoaste, urmeaza efectuarea unuei expertize de specialitate, care va stabili daca semnatura este sau nu falsificata.
daca se va dovedi ca asa este, puteti sa cereti si anularea contractului bancar.
ma refer la art 6 cpp, CEDO si Legea 57/2008
Răspuns la discuția divort
Voi fi scurt:
- puteti sa cereti desfacerea casatoriei din culpa sa exclusiva, dar va trebui sa demonstarti cu martori si inscrisuri ca asa este intr-adevar;
- chiar daca este de acord cu incredintarea minorei catre dvs, se va face o ancheta sociala pentru a vedea daca si dvs prezentati garantiile morale si nu numai pentru cresterea minorei;
- nu puteti sa cereti instantei ca vizita sa se faca in prezenta dvs(e , eventual, o intelegere exprese, ex-lege, cu sotul);
- daca vine beat, puteti anunta politia
o sa imi exprim si eu punctul de vedere, pentru ca am avut destule situatii pe dreptul familiei, incat sa va po spune cu certitudine urmatoarele:
- este firesc ,in sistemul nostru de drept, sa spui ca nu este usor sa obtii ceva in justitie;
- dar, este la fel de adevarat ca veti obtine ce veti dori: pe cale de hotarare judecatoreasca suplinirea acordului tatalui copilului, precum si schimbarea programului de vizita.
Asa cum spuneau si antecesorii mei, e nevoie ca ceea ce ati prezenta aici sa fie certificat si de depozitiile unor martori.
Veti obtine cu siguranta ceea ce doriti. In principiu, e o actiune facila in instanta, cu grad de complexitate redus.


Av. Adrian Constantinescu
Răspuns la discuția progam de vizitare minori
eu zic sa nu aplecati urechea la toate raspunsurile primite, pentru ca unele n-au nimic de a face cu calitatea de avocat.
asadar, iata sfaturile mele:
- este evident, in urma celor prezentate, sa divortati:
- este indicat sa aveti si cel putin doi martori care sa certifice ceea ce veti spune in cererea de divort, alaturi de certificatul medico-legal;
- in privinta programului de vizita, exista doua posibilitati generice: 1. fie va intelegeti cu sotul asupra unui program; 2. daca demonstarti ca sotul nu a avut grija de copii si e violent, instanta va decide si va limita la maximum posibilitatea tatalui de a-si vedea copiii; 3. nu exista un program de vizita standar;
- in privinta evacuarii pe cale de ordonanta, ma raliez opiniilor de mai sus - dar cu conditia de a demonstar ca nu mai e posibila convietuirea in termeni normali(viloenta, agresiuni etc..)
Trebuie sa divortati, e clar
o sa spun si eu, inca o data, ca un contract prenuptial nu are valabilitate la noi....asa ca lasa ce ai vazut la ion ion tiriac si maria marinescu :)
ideea este ca fiind dobandit inainte de incheierea casatoriei, apartamentul nu este un bun comun.
este bine, totusi, sa mergeti la notar sa va parafati o intelegere, dar ceea ce trebuie sa stiti este faptul ca in cazul unui partaj, acest act nu are o valoare juridica de sine statatoare, putand constitui o proba ce va trebui sa se coroboreze cu altele, ca de exemplu probe de genul celor amintitite de dra/dna avocat de mai sus.
concluzionand, trebuie sa va protejati profilactic si sa strangieti orice act pe care apar numele si semnatura dvs