avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate ADR13

Activitate ADR13

Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Si eu la fel am impresia .Dar daca ai in vedere ca Udroiu elaboreaza acele teste de intrare in magistratura, am putea cel putin temporar sa ne insusim parerea acestuia.
Bafra in Noiembrie!
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Va salut si sper ca dupa afisarea rezultatelor finale sa ne cunoastem noi forumistii.
Referitor la senzatia ca nu mai stii nimic, o impartasesc si eu, insa la momentul cand te concentrezi , va veni de la sine raspunsul corect.
Putintica rabdare si zic eu ca va fi bine.
Va salut si va doresc bafta .
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Salut ! Program de invatat ..... 5:30( 6:00 ) - 7:00 recapitulari usoare
18 - 22 - invatat
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Salutare !! Vad ca sunteti cam putini, probabil asta insemnand ca va aplecati mai mult spre invatat.
Referitor la subiecte si intrebari lansate pe ultimele doua pagini, cica ,,radio santul,, sa-l citez pe Danilet, functioneaza, si ar exista un zvon cum ca subiectele fiind comune, vor fi grele.
Incercand o analiza a tot ce avem pana in prezent in legatura cu examenul din august 2012:

pe de-o parte...magistratura,
- 100 de locuri in loc de 40,
- constientizarea de catre CSM a faptului ca e nevoie de oameni in sistem, altfel ,,ii omoram si pe cei care ii avem,, d-na Pivniceru, + un posibil ex. in toamna,
- numarul de candidati 1323 care este relativ identic cu cel din 2011 ( cand doar 83 de candidati au facut media de 7 )

pe de alta parte INM-ul,
- pe cele 200 de locuri ( idem anul 2011 ) undeva pe la 3630 de candidati fata de 3550 in 2011,

concluzionez ca gradul de dificultate fata de 2011-INM , nu va creste doar pentru aproximativ 100 de candidati in plus, insa prin raportare la cei de la magistratura, dificultatea ar putea fi cel mult mentinuta, sau chiar redusa pentru a nu exista riscul neocuparii celor 100 de locuri.

Oricum, achiesez la parerea colegului ( sau colegei ? )de forum, cum ca baremul la magistratura fata de INM, in 2011 a fost relativ identic sau chiar mai greu.

In concluzie, ne vom lupta cu baremul fara a avea contracandidati, deoarece ma indoiesc ca vor fi 100 de candidati care sa faca peste 7, asta cu atat mai mult cu cat data ex.cu 5 ani a fost devansat cu 2 luni si......iar pe de alta parte nu e suficient sa poti sa recapitulez intreaga materie daca in ,,compensare,, te prezinti obosit pe data de 26.

Bafta tuturor celor care pun mai presus sacrificiul, in aceste ultime saptamani in care altii se relaxeaza !!!
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Referitor la declaratia privind inexistenta intreruperilor, poate suna si in felul ( pentru eventuale intreruperi ) ,, nu am intreruperi care sa afecteze vechimea de 5 ani in specialetate,, Ex ( 2 ani si 7 luni + 2 ani si 8 luni )
Inreruperile nu determina respingerea dosarului, daca perioadele cumulate dau in total 5 ani.
Bafta !
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Dupa afisarea rezultatelor, in ordinea descrescatoare a mediilor se va exercita optiunea MPR/JUD .
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Da, tematica la magistratura e putin diferita fata de anul trecut dar perfect identica cu cea de la INM-2011 si 2012.
Totusi daca examenul va fi identic, in conditiile in care baremul la inm este ceva mai greu, nu vom avea problema concurentei ci doar a baremului, in sensul ca daca ai facut 7, vei fi trecut deoarece cele 100 de locuri nu prea vad cum sa fie ocupate.
Anul trecut, au fost in jur de 83 de note peste media 7, pe 40 de locuri, anul acesta avem 100 + ce va urma la toamna, iar in conditiile devansarii primului examen, multi vor prefera al doilea examen, cu alte cuvinte lumea va fi putin mai relaxata . Ce ziceti ?
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
De pe unde sunteti, daca nu sunt indiscret ?
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
civil, in deosebi tooria actului juridic si aplicarea in timp a legii
daaaaaaaaaaar , cum va merge cu ratiunea logica, ati incercat sa mimati vre-un rezultat ???
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Contrar parerii colegului de forum , Rolo Tamassi cred ca daca al doilea examen este conditionat de buget, in august CSM-ul va scoate maxim posibil din cel preconizat ( 50-100 ), desigur intre minim si maxim exista o diferenta cam maricica, dar inclinatia catre maxim este mai plauzibila raportat la incertitudinea de suplimentare a bugetului pentru un eventual nou examen in toamna respectiv tinand cont de anul 2013 cu noile coduri.

Dar inca un pic si vom vedea.........