avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Activitate Combei

Activitate Combei

Răspuns la discuția Neplata salariala ...
va multumsc tuturor celor care au postat , sper sa imi fie de folos cele discutate mai sus !!

va multumesc.
Răspuns la discuția Neplata salariala ...
si in sesizarea catre ITM ce ar trebui sa scriu in spatiul pentru sesizare ?

cam tot ce v`am comunicat si dumneavoastra aici? cu salariu , orele de munca , ca nu bat pe casa de marcat , ca nu dau bon ? cu privire la contract , ca il fac mai ""prost"" adica mic facut ca plata pentru a nu datora statului bani ...

ceva modificari?
Răspuns la discuția Neplata salariala ...
adica? mai pe romaneste ca eu nu ma pricep la avocatura sau juridic ... nu sunt obisnuit cu astfel de termeni :)

multumesc anticipat oricum!!
Răspuns la discuția Neplata salariala ...
in consecinta nu prea am ce face ... am muncit 2 luni degeaba ?

itm se sesizeaza si cam atat ... banii pot sa nu ii primesc si dupa sesizare ... amenta care o poate lua firma ce valoare are?
Răspuns la discuția Neplata salariala ...
pai in instanta pot sa spun si eu ca se face evaziune fiscala in acel bar , deaoarece vanzarea in acel ban in fiecare zi este de 3000-4000 iar ei pe casa de marcat bat doar 50 zilnic ... sunt multe pe care le pot spune in instanta ...

si cu orele de munca(18 pe zi) la fel am fost instruiti ca daca vine un control sa le spunem ca eram in trecere si cev de genu(ca stam doar 2 ore si asa mai departe)

aceste lucruri le pot spune cuiva si sa faca face verificari sau doar in instanta?
Sunt angajat la un bar select din craiova ... am lucrat 2 luni , am vazut ca nu imi da salariul si am plecat acum cateva zile , mentionez ca am vb cu sefii si le-am zis ca plec , ei suparati ca am plecat acum nu vor sa imi mai dea salariul ce pot sa fac?

mentionez : contractul e facut pe 2 ore pe zi 7/7 si salariul 200 ron ... ziceau ei ca sa nu plateasca la stat bani multi ... dar salariul propus era de 800 ron

eu am lucrat de pe 10 octombrie pana pe 10 decembrie de la ora 8.00 pana la ora 03.00 din 2 in 2 zile.

am inteles cu ITM , ca fac o sesizare si atat, sesizarea in ce consta? ii obliga pe ei sa imi plateasca salariu? sau daca fac sesizare azi dupa cate zile se sesizeaza ITM ? cat timp dureaza verificarile care le fac cei de la ITM ?

ce pot sa fac ?
:(