avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate eugen_2

Activitate eugen_2

Multumesc pentru raspuns.
Dar totusi asiguratorul, inainte de a imi trimite scrisoarea, nu trebuiau sa trimita un inspector la mine la usa pentru a vedea daca apartanentul meu este inundat sau nu, pentru a ma putea acuza de inundatie?
Probabil s-au bazat pe banuielile si supozitiile unor vecini binevoitori si conducerea asociatiei de locatari ce dorea sa scape de raspundere.

ynocentta a scris:

1-Instalatia verticala reprezinta parte comuna a carei stare tehnica intra in raspunderea exclusiva a asociatiei de proprietari
2-Daca exista expertiza tehnica sau document inlocuitor care atesta factorul si statutul instalatiei care a generat inundatia ,dv sunteti exonerat de raspundere

Locuiesc la etajul 3 ap unui bloc si am primit o scrisoare de la asiguratorul celui de la etajul 1 de pe palier pe motiv ca l-as fi inundat, si ca ar vrea daune din partea mea.
Nu prea stau acasa si nici macar nu folosesc baia astfel incat sa poat provoca daune vecinilor de sub mine. Problema a fost de fapt ca teul de colectare a scurgerilor de la cel de deaupra mea era fisurat, si cand cel de deasupra mea tragea apa, se scurgea pe magistrala de colectare fisurata, infiltrandu-se prin tronson catre cei de sub mine.
Intrebarile mele sunt:
1. Conducta verticala de colectare a apei uzate nu e bun comun pe care asociatia trebuie sa o schimbe?
2. Mi se poate imputa mie de catre asigurator ceva, si care ar putea fi vina mea?

Multumesc
Buna ziua,
Sotia mea a redobandit cetatenia romana si trebuie sa isi faca carte de identitate. Pentru cartea de identitate standard e nevoie ca certificatul de nastere strain sa fie transcris la Starea Civila din judetul meu Galati, insa programarea online e peste 10 luni.
Ne-am gandit la o carte de identitate provizorie, aceasta scriind in lege ca o poti face atunci cand iti lipsesc acte precum certificatul de nastere.
Totusi am fost refuzati la evidenta populatiei Galati pe motiv ca nu avem certificat de nastere romanesc.

Intrebarile mele sunt:

1. Atata timp cat poti demonstra identitatea si cetatenia romana, de ce nu poti face o carte de identitate provizorie? Nu cumva cei de la Evidentq Populatiei Galati nu cunosc legea?
2. Exista alt mod de a obtine un act de identitate?
Mai am o intrebare, vad ca domnul Vela spune ca nu e nevoie de declaratie in momentul in care te plimbi in jurul casei. Care e distanta maxima de la domiciliu?

In cazul tatalui meu, distanta de la domiciliu pana la locul amenzii e de aproximativ 200 metri.
Buna ziua,

Am si eu o speta pentru care va cer cu respect cateva sfaturi.
Tatal meu este bolnav psihic, nici macar nu intelege ce se intampla in jurul lui. De la implementarea ordonantei militare pentru Covid 19 a luat deja 4 amenzi de la politia locala pentru nerespectarea izolarii la domiciliu.
Am sunat la salvare si a fost internat 3 zile la spitalul de psihiatrie, nu l-au putut tine mai mult pentru ca spitalul se pregateste pentru primirea bolnavilor cu coronavirus. In miletul de externare i-a fost trecut ca diagnostic principal: "Alte tulburari organice de personalitate si de comportament datorate unei boli, vatamari si disfunctii cerebrale. Diagnositc secundar: Epilepsie generalizata idiopatica si sindroame epileptice , fara epilepsie intractabila.
Stiu ca nu exista responsabilitate contraventionala sau penala a bolnavilor psihici, amenzile fiind nule.

Am la dumneavoastra urmatoarele intrebari:
1. Am sanse cu acest diagnostic de boala mintala sa contest cele 4 amenzi, sau eliminarea responsabilitatii contraventionale e valabila doar in anumite diagnosticuri de boli psihice?
2. Plangerea contraventionala si taxa de timbru trebuie facuta pentru fiecare proces verbal de amenda in parte, ori se pot face la comun?
3. Pot anula amenzile la politia locala fara a mai merge in instanta ?

Multumesc
Am incercat sa-l internam dar nu doreste internarea si nu il putem forta in nici un fel.
A fost internat la psihiatrie de cateva ori, cand a ajuns in stadiul de coma alcoolica. Il tin cateva zile pana isi revine si apoi ii dau drumul.

La politie am fost dar nu fac nimic, mai ales ca el ii apara pe si nu vrea sa faca nici un fel de plangere.
Inventeaza fel de fel de povesti cum ca mama i-a luat banii, nu ei.
A juns sa manance din gunoaie, desi are o pensie destul de mare din care se poate intretine fara nici o problema.

[Editat de admin: Precizarile editate nu au importanta pentru speta. Va rog sa nu le mai folositi. Multumesc.]
Tatal meu e alcoolic cu probleme psihice.
Din cauza ca era violent am decis sa o iau pe mama la mine, iar el acum locuieste in apartamentul de 3 camere pe care il detine in coproprietate cu mama mea.
La bodegile pe care le frecventeaza a intrat in contact cu un grup de oameni care profita de el.
I-a adus in apartament si au furat toate bunurile care puteau fi valorificate.
Au facut credit la un IFN pe numele lui.
Cand ii vine pensia il imbata si ii fura banii.
Am inccercat sa-i luam buletinul si sa-i luam pensia, dandu-i bani treptat, pentru a nu mai ajunge banii pe mana lor. Ei bine a mers cu ei la politie si a scos o hartie cum ca a pierdut buletinul, hartie cu care a mers la posta si a scos pensia impreuna cu respectivii.

Am incercat sa-l fac sa inteleaga ca profita de el, si sa mergem la politie ca sa faca plangere, in schimb mi-a spus ca aia sunt prietenii lui care il ajuta.

Suspectez ca urmatorul pas e ca grupul respectiv sa incerce sa-i ia casa, care e in coproprietate cu mama mea, sau sa-l faca sa semneze vreun act notarial prin care sa puna gaj apartamentul, singurul bun pe care il mai detine si pe care pot pune mana.

Va rog sa-mi dati niste sfaturi, ce putem face noi ca familie in situatia asta ?


Tatal meu e alcoolic inrait cat si bolnav psihic, un adevarat pericol public.
A fost internat de atatea ori la spitalul de psihiatrie dar dupa cateva zile ii dau mereu drumul, doctorii spun ca nu il pot tine acolo mai mult.
Am locuit cu el si cu mama pana anul trecut, cand am decis sa plec la lucru in UK.
Dupa plecarea mea lucrurile au degenerat total, scandaluri zi de zi, amenintari cu cutitul asupra mamei, scandaluri non stop zi si noapte.
De la atata scandal mama a cedat psihic si a ajuns in depresie severa la spital, e in stare de soc, nici la baie nu poate merge, e in perfuzii.
Tatal a devastat apartamentul,cred ca nu mai are discernamant, a chemat golanii din cartier care au luat tot ce se putea valorifica din a apartament.
Politia si psihiatrii de la spital spun ca nu au ce sa-i faca, nu il pot interna permanent cu forta, cand intra in coma alcoolica la bar, vine salvarea, il tin in spital cateva zile pana isi revine si apoi o ia iar de la capat.
De sarbatori urmeaza sa ajung acasa pentru o saptamana jumatate.
Am vreo cale legala de a convinge autoritatile sa-l interneze fortat in spitalul de psihiatrie?
Sau ce alte solutii legale as putea avea la dispozitie in cazul de fata?

Pai si cum isi poate recunoaste cel care m-a lovit vina in formularul de constatare, ca nu e nici o rubrica pentru asta? In acel formular sunt prezentare datele noastre personale si schema accidentului din care reiese ca el venea de pe o strada fara prioritate si cam atat.
Am apelat deja la omologul asiguratorului strain in Romania, care e deja membru a grupului BAAR, si care mi-a spus ca o sa fiu sunat pentru constatare.

Faptul ca cel care m-a lovit a sunat la asiguratorul sau si l-a instiintat ca a produs un accident din vina sa nu este si asta o proba ?
Saptamana trecuta am intrat in coliziune cu o masina avand numere de Italia care nu mi-a acordat prioritate, nerespectand indicatorul stop de pe sensul sau de mers. In urma accidentului am completat un formular de constatare amiabila cu cel vinovat,mi-a facut o copie dupa cartea lui verde, iar vinovatul a sunat in Italia la asiguratorul sau pentru a anunta accidentul de unde i s-a dat un numar de referinta.
Am sunat la omologul acelei firme de asigurari in Romania sa anunt accidentul.
In acea zi am chemat o platforma si am dus masina la un service cunoscut din oras.
Vinovatul mi-a spus apoi ca vrea sa plateasca din mana paguba la asiguratorul de la el din tara pentru a nu i se mari suma de plata la RCA, si ma ameninta ca daca nu mut masina la un service ieftin unde reparatia sa coste cat mai putin nu va mai colabora cu mine in elucidarea cazului la asigurator, iar in acest caz va fi aproape imposibil sa-mi mai recuperez paguba doar cu acel formular de constatare amiabila.

Ce pot face in aceasta situatie?