avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate dobondigabriela

Activitate dobondigabriela

dobondigabriela a scris:

Buna ziua! In octomrie 2010 am inchiriat un apartament pe baza unui contract de inchiriere cu martor. Din luna mai 2011 chiriasii nu mi-au achitat chiria si au disparut din tara pana in luna octombrie 2011 s-au intors si mi-au achitat chiria pe lunile mai si iunie 2011 dupa care nu au achitat nimic de 2 luni ma chinui sa scot chiria de la ei si nu reusesc am intentat proces de evacuare hotarare presidentiala cu urgenta. Mentionez ca cheltuielile de intretinere la Electrica si Apa nu au fost achitate drept urmare am fost de 2 ori debransata de la aceste servicii contractele de furnizare fiind pe numele meu facute. Prin urmare ei in noiembrie s-au intors in casa si dat fiind faptul ca au fost debransati si plata cheltuielilor a fost facuta de mine (am chitantele) eu am cerut la Electrica si Apaterm sa nu mai fie legati la retea, astfel ei au umblat la contoare si s-au legat abuziv. Acum situatia sta in felul urmator: s-au dus la Electrica si si-au transcris contractul pe numele lor fara acordul meu. In 10 ianuarie am procesul am sanse sa-l castig? El nu recunoaste ca nu mi-a achitat chiria,dar eu am martori ca nu mi-au achitat-o care au fost prezenti in noiembrie 2011 cand am primit chiria pe doar 2 luni retroactiv. Acum sunt restanti cu chiriile pe lunile iulie 2011-decembrie 2011. In mai am facut o declaratie la notariat de care chiriasul a avut nevoie ca sa depuna aceasta delaratie la un proces de-al lui avand o ordonanta presedentiala ca are nevoie sa intre in acel imobil deoarece nu are unde locui (ca sa obtina acel imobil), in aceasta declaratie scrie ca pana la data de 30 august trebuie sa evacueze spatiul meu deoarece eu vand apartamentul si ca i-mi datoreaza suma reprezentand cv chiriilor neachitate , dar aceasta declaratie a fost semnata de mine doar am dat-o doar eu si am inregistrarea video de la notar ca el a fost prezent si a preluat aceasta delaratie pe care ulterior a depus-o la un proces de-al lui. Aceasta inregistrare plus confirmarea notarului plus ca chiriasul a depus aceasta declaratie la un proces de-al lui ma ajuta cu ceva in procesul de evacare? Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi ce as putea face cu acesti indivizi ca sa-i pot evacua. Daca am sanse sa castig acest proces dat fiind faptul ca au un contrat valabil pana in oct 2012? In contract scrie la rezilierea contractului ca: pentru nerespectarea oricerei dintre clauzele contractuale chiriasul este nevoit ca in termen de 5 zile sa paraseasca apartametul fara orice procedura juridica. Nu pot comunica cu ei, m-au amenintat in propria mea curte (am depus reclamatie la politie) pentru ca am venit dupa chirie. Mi-am facut de treaba cu gaborii, acum in intampinare la cererea mea de evacuare ei spun ca sun buni gospodari ca mi-a achitat cheltielile si chiriile si ca sunt rasista. Inainte de proces voi merge la ziar si televiziune, e imposibil asa ceva sa vina un nesimtit si sa faca ce vrea in proprietatea ta fara acordul tau. Daca eu demonstrez ca el a depus la un proces de-al lui acea declaratie facuta la notar de mine pot sa depun o plangere impotriva lui pentru violare de domiciliu si tulburare in posesie la procuratura ? Pentru ca el a depus o astfel de plangere la procuratura impotriva mea cum ca eu la sf lui octombrie am intrat in casa si le-am impachetat hainele in saci si le-am pus la usa.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns de la Dvs.


Am avocat, dar cum sunt multi avocati de la noi nu prea au timp de tine...dupa ce i-am achitat onorariul intreg... plus ca e bine sa te informezi din mai multe parti. Va multumec din suflet ca v-ati facut timp pentru a-mi raspunde ..sunt foarte dezamagita de justitia romana, i-mi pare rau ca m-am intors in tara dupa ani de munca in strainatate....chiar vreau sa plec definitiv si sa uit ca exista Romania, degeaba romanii sunt isteti, dar sunt si f multi romani hoti, needucati, rau intentionati, corupti s.a.m.d. plus ca tara noastra e condusa de golani ...ei, nu ca in alta parte nu ar fi asa, dar totusi parca e altfel. Numai daca traiesti mai multi ani in alta tara vezi diferenta. Aici numai banul vorbeste. Suntem plini de tigani care ne strica imaginea peste tot in lume...pacat ca a murit Antonescu...ii termina demult.Sunt multi copii romani care nu i-si permit sa mearga la scoala din lipsa banilor , iar nenorocitii de tigani sunt scoliti pe banii nostri...nu e corect. Da ...urasc tiganii mai ales dupa ce ne-au murdarit numele peste tot. Deci ca sa nu deraiez f mult de la subiect....nu vad cum dupa ce demonstrez cu acte ca indeplinesc 4 conditii pentru a obtine ordonanta presedintiala de evacare , aceasta mi se respinge? Chiriasul nu achita de 7 luni chiria, distruge casa, nu achita utilitatile de 6 luni, declaratie notariala ca in 30 august 2011 i-mi va evacua casa si urgenta...pe baza acestor dovezi mi se respinge ordonanta.au Boc Ce mai trebuie sa aduc ca dovezi ca sa-i pot da afara din imobilul meu? sa le dau in cap? De ce nu-i tine judecatoarea la ea acasa pe gratis? sau nenorocitul de Boc? Din cauza lor romanii mor de foame, tineri destepti pleaca, vor ramane tiganii ca in Ungaria, ca sunt buni la alegeri ...multi si prosti.
dar pe fond am cerut si rezilierea contractului, in afara de plata daunelor si a chiriilor restante. pot obtine si rezilierea contractului? si cum trebuie sa procedez dupa daca castig? scuze pentru insistenta dar sunt foarte dezamagita. multumesc pentru raspunsuri.
Dar chiriasii au intentat cerere de ordonanta presedintiala ca sa ramana in casa si sa nu-i evacuez pe 12.01.2012 e procesul. I se poate admite ordonanta presedintiala chiar daca demonstrez ca nu mi-au platit chiria de 7 luni si nu au platit utilitatile si ca mi-au facut ditrugeri in casa? In acest caz daca totusi chiriasii castiga si asa mai am sanse sa castig procesul din 8.02.2012 pe fond?
In 10 ianuarie 2012 am avut procesul cerere de evacuare pe baza ordonantei presedintiale, am indeplinit toate cele 3 conditii : urgenta, neplata chiriei de perioada de 7 luni, neplata utilitatilor, distrugeri cauzate in imobil proprietate personala. contract de inchiriere valabil pana la 18.10.2012. Cererea de evacuare prin ordonanta presedintiala a fost respinsa maine aflu pe ce motiv. oricum voi face recurs ..pe care probabil nu il voi castiga. Procesul pentru evacuarea si rezilierea contractui pe fond il voi avea pe 8.02.1012. Am sanse sa castig fondul ? va rog ajutati-ma cu un raspuns.multumesc
Va multumesc pentru raspunsul prompt. Va doresc si eu Craciun Fericit.
Referitor la unitatea de furnizare energie electrica am avut incheiat un contract de furnizare cu ei iar acestia au reziliat contractul acum in 22 dec 2011 fara acordul meu si au facut contrat direct cu chiriasul fara acordul meu si fara sa aiba un contract de inchiriere autentificat la notar, ci doar un contract de inchiriere. Cum e posibil asa ceva?
Referitor la caile de atac in favoarea mea in afara de faptul ca nu mi-au achitat chiriile restante din iunie 2011 neavand un act doveditor ca au achitat si ca nu pot comunica cu ei pentru ca sunt agresivi si faptul ca am chitantele prin care dovedesc ca eu am achitat cheltuielile toate dovedite cu martori ..doar aceste probe le am. Dupa experienta Dvs. credeti ca am sanse sa-i evacuez?
Multumesc.
Buna ziua! In octomrie 2010 am inchiriat un apartament pe baza unui contract de inchiriere cu martor. Din luna mai 2011 chiriasii nu mi-au achitat chiria si au disparut din tara pana in luna octombrie 2011 s-au intors si mi-au achitat chiria pe lunile mai si iunie 2011 dupa care nu au achitat nimic de 2 luni ma chinui sa scot chiria de la ei si nu reusesc am intentat proces de evacuare hotarare presidentiala cu urgenta. Mentionez ca cheltuielile de intretinere la Electrica si Apa nu au fost achitate drept urmare am fost de 2 ori debransata de la aceste servicii contractele de furnizare fiind pe numele meu facute. Prin urmare ei in noiembrie s-au intors in casa si dat fiind faptul ca au fost debransati si plata cheltuielilor a fost facuta de mine (am chitantele) eu am cerut la Electrica si Apaterm sa nu mai fie legati la retea, astfel ei au umblat la contoare si s-au legat abuziv. Acum situatia sta in felul urmator: s-au dus la Electrica si si-au transcris contractul pe numele lor fara acordul meu. In 10 ianuarie am procesul am sanse sa-l castig? El nu recunoaste ca nu mi-a achitat chiria,dar eu am martori ca nu mi-au achitat-o care au fost prezenti in noiembrie 2011 cand am primit chiria pe doar 2 luni retroactiv. Acum sunt restanti cu chiriile pe lunile iulie 2011-decembrie 2011. In mai am facut o declaratie la notariat de care chiriasul a avut nevoie ca sa depuna aceasta delaratie la un proces de-al lui avand o ordonanta presedentiala ca are nevoie sa intre in acel imobil deoarece nu are unde locui (ca sa obtina acel imobil), in aceasta declaratie scrie ca pana la data de 30 august trebuie sa evacueze spatiul meu deoarece eu vand apartamentul si ca i-mi datoreaza suma reprezentand cv chiriilor neachitate , dar aceasta declaratie a fost semnata de mine doar am dat-o doar eu si am inregistrarea video de la notar ca el a fost prezent si a preluat aceasta delaratie pe care ulterior a depus-o la un proces de-al lui. Aceasta inregistrare plus confirmarea notarului plus ca chiriasul a depus aceasta declaratie la un proces de-al lui ma ajuta cu ceva in procesul de evacare? Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi ce as putea face cu acesti indivizi ca sa-i pot evacua. Daca am sanse sa castig acest proces dat fiind faptul ca au un contrat valabil pana in oct 2012? In contract scrie la rezilierea contractului ca: pentru nerespectarea oricerei dintre clauzele contractuale chiriasul este nevoit ca in termen de 5 zile sa paraseasca apartametul fara orice procedura juridica. Nu pot comunica cu ei, m-au amenintat in propria mea curte (am depus reclamatie la politie) pentru ca am venit dupa chirie. Mi-am facut de treaba cu gaborii, acum in intampinare la cererea mea de evacuare ei spun ca sun buni gospodari ca mi-a achitat cheltielile si chiriile si ca sunt rasista. Inainte de proces voi merge la ziar si televiziune, e imposibil asa ceva sa vina un nesimtit si sa faca ce vrea in proprietatea ta fara acordul tau. Daca eu demonstrez ca el a depus la un proces de-al lui acea declaratie facuta la notar de mine pot sa depun o plangere impotriva lui pentru violare de domiciliu si tulburare in posesie la procuratura ? Pentru ca el a depus o astfel de plangere la procuratura impotriva mea cum ca eu la sf lui octombrie am intrat in casa si le-am impachetat hainele in saci si le-am pus la usa.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns de la Dvs.