avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Activitate adrianarr

Activitate adrianarr

Buna ziua ! As dori sa stiu daca , avand cod caen 4791( comert pe internet) pot emite facturi cu chitante pt persoane fizice (as dori sa vand incaltaminte direct fara intermediul firmei de curierat si nu am nici casa de marcat ).
Va multumesc.
Va multumesc pt sfat !
Buna ziua ! As avea urmatoarea intrebare : se doreste inchiderea unui srl avand in proprietate un teren+cladire . Cum se poate face transferul proprietatii terenului+cladirii asupra persoanei fizice , care este in acelasi timp unicul actionar al srl-ului , cu costuri minime ?
Buna ! Daca o persoana fizica plateste servicii catre Google Adwords (care are cont bancar deschis in Irlanda ) , servicii care sunt utilizate de catre un PFA , trebuie sa plateasca TVA?
Discuție TVA Polonia
Buna ! As avea urmatoarea intrebare. Doresc sa cumpar pe persoana fizica de la o firma din Polonia mai multe perechi de incaltaminte . Mi-ati putea spune cat e TVA-ul in Polonia si daca pot sa recuperez acel TVA in vama la intrarea produselor in tara ?
Va multumesc . As mai avea o intrebare : daca unul dintre soti isi achita datoria ( sa zicem datoria la firma de recuperari ) si terenul se cumpara pe acel sot care si-a achitat datoria , in cazul in care sotia nu isi plateste datoria la banca , se poate face executare silita pe teren chiar daca nu apare ca detinator de teren ?




Buna ziua ! As avea o intrebare legata de cumpararea unui teren . Situatia este astfel : sotul a luat un credit de nevoi personale negarantat cu nimic inainte de casatorie . In momentul de fata acel credit este dat spre recuperare unei firme .(Urmeaza a se plati in decursul unui an sau doi ). Sotia a luat , tot inainte de casatorie , un apartament pe credit ipotecar . Apartamentul este ipotecat bancii fara a avea insa nici un alt girant . In momentul de fata am dori sa cumparam un teren cu bani cash . Intrebarea mea este : se poate cumpara acel teren pe numele ambilor soti fara a exista posibilitatea ca ulterior sa fie executat silit pt recuperarea unuia din cele 2 credite ? Va multumesc .