avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate ancamargareta

Activitate ancamargareta

Mama minora (16 ani) doreste sa dea in judecata tatal major (20 ani) pt recunoasterea paternitatii. Mama minora si copilul se afla in intrtinerea parintilor sai, aceasta nu a intrerupt studiile liceale si primeste indemnizatie pt cresterea copilului.
Exista riscul ca tatal major sa primeasca custodia, chiar daca pana in prezent nu s-a interesat de copil ?
Testul de paternitate de catre cine va fi platit?
Poate tatal major sa fie acuzat de corupere de minori ? (cand a ramas insarcinata mama avea 15 ani si tatal 19), relatia s-a consumat de comun acord, minora nu a fost fortata.
Care sunt riscurile? Mama minora doreste ca sa fie recunoscut numele, sa nu piarda copilul si tatal major sa plateasca alocatie copilului ...
Va multumesc anticipat.
Va multumesc pentru sfaturi. Datorita indrumarilor primite acum mamica beneficiaza de indemnizatie. Nu ne-am fi descurcat fara sfaturile primite deoarece autoritatile locale initial nu ne-au oferut nici un fel de sprijin.
Din anul 2011, de cand am devenit proprietara a unui apartament, prin mostenire de la parinti, ma confrunt cu urmat. problema: vecinul situat deasupra are instalatia sanitara stricata, fapt care a dus la inundarea in mod repetat a tavanului din baie si ulterior la distrugerea lui. De atunci am depus plangeri:la Asociatia de locatari, care a constatat ca defectiunea este in apartamentul vecinului, la Politatia Locala, care l-a sesizat sa isi repare defectiunile, fara nici un rezultat. Precizez ca probleme au avut si parintii mei, care au depus si el plangeri la asociatia de locatari, dar la fel ca si mine nu au reusit sa ajunga la o intelegere cu vecinul. Acesta, din reavointa, refuza sa isi repare instalatia sub pretextul ca apa nu curge la el in casa. Am depus pangere la Politia municipala pentru distrugere dar acolo mi s-a spus ca pot depune numai pt tulburare de posesie deoarece distrugerea provocata prin inundatii nu se incadreaza la distrugere din culpa. As dori sa stiu daca pot depune plangere pentru distrugere cu recuperarea daunelor pe cale penala, prin politie pt ca eu consider ca daca s-a intamplat o data, de doua ori este ceva neintentionat, dar daca vecinul ma inunda in mod repetat, desi el a fost avertizat atat de mine, de asociatie, de politia locala sa isi repare instalatia si el totusi continua sa ma inunde consider ca este o distrugere intentionata. As dori sa ma indrumati unde trebuie sa ma adresez pt rezolvarea pe cale legala a acestei probleme.
Va multumesc pentru lamuriri. Urmeaza sa o trimit pe bunica sa se intereseze la tribunal. indemnizatia o va primi mama pe numele bunicii ? Daca bunica este reprezentantul legal al minorei( este mama minorei) este nevoie de curatela ?
Ce inseamna de fapt curatela ?
O mama minora, in varsta de 16 ani, eleva in clasa a X-a la un liceu teoretic (frecventeaza fara intrerupere cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar), necasatorita, tatal nu recunoaste copilul, poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?

La iesirea din spital, amamei si a copilului, bunica a fost pusa sa semneze o declaratie pe propria raspundere ca ia copilulu acasa. Acest lucru se numeste ca bunica este tutore sa ca este doar reprezentant legal al minorei ?

As dori sa stiu ce pasi trebuie sa urmez, unde sa ma adresez, ce documente trebuie sa pregatesc in cazul in care mama minora, eleva, beneficiaza de indemnizatie pt cresterea copilului.

In cazul in care mama minora nu beneficiaza de indemnizatie atunci bunica ar putea beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului?(bunica este salariata)

Unde ar trebui sa se adreseze bunica pt ca de la primarie a pimit un raspuns foarte evaziv si a fost trimisa acasa, nelamuruita, functioanarele fiind f deranjate de intrebarile adresate.

Va rog sa ma ajutati pt ca familia in cauza, desi salariata nu isi poate permite sa plateasca consultanta unui avocat.

Va multumesc anticipat