avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate porumbel2007

Activitate porumbel2007

Răspuns la discuția am nevoie de un sfat
multumesc pentru raspunsuri eu stiam ca s-a comis o nelegalitate dar acum vreau sa ii trimit prietenului aceste raspunsuri sa vada in ce belea a intrat si sa nu mai aiba incredere in asa zisii prieteni
Răspuns la discuția am nevoie de un sfat
bani deja a dat ajutorul dar nu stiu daca e adevarat ca poate cumpara in rate mai bine sa ii piarda pe aia si nu altii daca ar fi sa ii mai ceara pana sa se vada cu actele in mana.
Răspuns la discuția am nevoie de un sfat
intrebarea mea este daca poate cumpara casa in rate de la primarie daca el nu are un servici cu carte de munca si cu adeverinta de venit?
Răspuns la discuția am nevoie de un sfat
Un mic ajutor pentru cei de la primarie sa poata cumpara casa care era scoasa la licitatie si el s-o castige .Stiu ca nu exista aceasta lege dar in Romania exista legea tacerii si a banului.
Buna ziua am si eu o nelamurire rog un ajutor de specialitate un prieten care lucreaza in Italia fara documente vrea sa cumpere in tara o casa de la primarie din fondul primariei .Cineva de la primarie i-a spus ca poate cumpara in rate dar i-a spus ca trebuie sa dea un mic ajutor de 1000 euro .Intrebarea e poate cumpara casa in rate daca el nu dispunde de nici o adeverinta de venit nici din Italia nici in Romania?se poate cumpara sau e o smecherie la mijloc?Multumesc pentru raspunsuri.
Buna seara am si eu o nelamurire am cumparat acum un an o masina inmatriculata Ro de la cineva din Sibiu si dupa 45 zile am vandut-o la altcineva din alt oras .Primul propietar mi-a dat fiscalul .masina am bagat-o si la mine la finante dar nu am mai apucat sa o inscriu in circulatie urmand ca ultimul cumparator sa si-o inscrie pe numele lui.,dar zilele trecute am fost dat in judecata de primul propietar mintind in reclamatia de la tribunal ca el plateste impozit dar adevarul e ca masina a fost radiata de el de la financiar dar nu si de la politie.Primind citatia acasa am trimis intampinare si copii dupa contract care am vandut-o eu si acte doveditoare ca nu e asa cum spune el ca reclamant si ca a mintit si ca nu pot face inmatricularea masinii deoarece masina nu mai este la mine ,l-am anuntat si pe reclamant de acest aspect dar el nu s-a prezentat la proces.Acum am citit pe portalul judecatoriei Sibiu de sentinta in care i se admite lui cererea de chemare in judecata netinindu-se cont ca eu nu mai am masina(Solutie: Admite acţiunea civilă formulata de reclamantul în contradictoriu cu pârâtul Obligă pârâtul să se prezinte la sediul Instituţiei Prefectului Sibiu – Serviciul Regim Permise de Conducere şi Înmatriculări Vehicule, în vederea radierii de pe numele reclamantului a autoturismului şi înmatricularea autoturismului pe numele pârâtului, în caz de refuz, sentinţa urmând să ţină loc de consimţământ în faţa organelor competente. Cu apel în 15 zile de la comunicare. )
Intrebarea e pot face cei de la politie ceva adica as vrea sa-i fac plangere penala sau sa-i deschid eu lui proces pentru marturie mincinoasa si falsuri in inscrieri sau ce pot face pentru ca eu nu ma pot duce la tribunal ptr recurs sunt 600km si nu cred ca s-a tinut cont de intimpinarea depusa de mine?#-o:(
Si care ar putea fi motive de intrerupere a prescriptiei?
buna seara am si eu o intrebare :am fost data in judecata de catre o banca si prin executor bancar cu o hotarare judecatoreasca mi s-a inceput executarea silita incepand din 15 09 2010 cu toate ca nu am nimic pe numele meu.intrebarea e cand se prescrie datoria si urmarirea?
Răspuns la discuția o intrebare
pai eu aveam contract cu propietarul,el radiindu-o de la financiar si am bagat-o eu la mine la financiar si apoi am vandut-o si am facut contract la randul meu,eu fiind doar intermediar
Discuție o intrebare
Buna ziua am o nelamurire ce trebuie sa fac?Am fost dat in judecata de o persoana de la care am cumparat o masina prin care ma obliga sa inmatriculez masina pe numele meu dar eu intre timp am si vandut-o iar acum as vrea sa trimit la tribunal copie dupa contractul de vanzare sa demonstrez ca masina nu mai este la mine si nu stiu cum sa procedez mentionand ca nu pot ajunge la proces acesta fiind in alta localitate.