avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate claudiaapopii

Activitate claudiaapopii

Multumesc mult !
Buna ziua,

Am 2copii minori ptr.care am obtinut pensie de intretinere dupa un proces de divort in Romania, tatacopiilor este in Spania s-a tinut cont de veniturile lui de acolo. De curand insa ne-am trezit cu citatie, tata solcita micsorare pensie pe motiv ca au scazut veniturile , fara sa mentioneze veniturile actuale sau sa faca dovada veniturilor actuale. Eu banuiesc ca lucreaza fara acte insa nu stiu cum as putea dovedi mai ales ca eu locuiesc Ro. As vrea sa solicit instantei sa faca verificari in Spania a veniturilor lui, e posibil? Solicit asta prin intampinare pana la primu termen sau ?
Multumesc ptr. ajutor!
Răspuns la discuția INCHIRIERI UTILAJE
Referitor la acelasi subiect, inchirierea utilajelor am si eu o nelamurire .
Un SRL , A sa zicem, vrea sa inchirieze un utilaj din patrimoniul propriu unui alt SRL -B, cu scopul bine determinat de a-l folosi pentru procesare unor materiale pentru activitatea SRL A.
In schimbul acestui serviciu SRL A, plateste o suma de bani ce reprezinta contravaloarea prrestatiei, iar SRL B chirie pentru utilajul respectiv.
Intrebarea este ( avand in vedere ca utilajul este folosit in scopul asigurarii unor materiale tot in favoarea proprietarului si ca este o activitate - chirie- temporara), daca e necesar ca in obiectul de activitatii a SRL A sa fie mentionat si autorizat codul CAEN 7739- activitati de inchiriere si leasing cu alte masini, echipamente sau bunuri tangibile ( sau altceva) .
Va multumesc!
Avem un Bo refuzat de banca cu mentiunea " litigiu la dreptul de proprietate ". Imi poate explica, va rog , cineva ce anume inseamna asta si ce implicatii sunt
Răspuns la discuția Speta - ajutor !
Nu se mentioneaza chemare in garantie .... " Judecatoria... comunica partii chemata in judecata cererea nr.. inaintata de parata de chemare in judecata a firmei romane cu mentiunea ca se poate pronunta asupra acesteia pana cel mai tarziu la dezbaterea cauzei , fixata pt. data de 27.09" Este o traducere din ungureste...
Intrebarea mea era legata mai mult de faptul ca procesul este in Ungaria , firma romaneasca nu considera ca trebuie sa plateasca desapagubiri soferului si care ar fi sfatul dvs.de profesonist pana... sa angajam un avocat .. multumesc
Răspuns la discuția Speta - ajutor !
Nu se mentioneaza chemare in garantie .... " Judecatoria... comunica partii chemata in judecata cererea nr.. inaintata de parata de chemare in judecata a firmei romane cu mentiunea ca se poate pronunta asupra acesteia pana cel mai tarziu la dezbaterea cauzei , fixata pt. data de 27.09" Este o traducere din ungureste...
Intrebarea mea era legata mai mult de faptul ca procesul este in Ungaria , firma romaneasca nu considera ca trebuie sa plateasca desapagubiri soferului si care ar fi sfatul dvs.de profesonist pana... sa angajam un avocat .. multumesc
Va rog sa ma jutati ( daca puteti ) cu urmatoarea problema .
Un sofer angajat al unei societati din Ungaria a transportat marfa pentru o societate din Romania.
In timp ce se efectua descarcarea marfii in curtea beneficiarului roman, acest sofer a fost muscat de un caine (nu in curte ci undeva in afara curtii dar destul de aproape pentru ca depozitul beneficiarului e intr-o zona industriala ) . Acest sofer a chemat in judecata angajatorul sau din Ungaria cerand cheltuieli de spitalizare ,etc + daune de 10.000 eur. Firma angajatoare din Ungaria nu este dispusa sa plateasca pe motiv ca nu a fost din vina ei si actioneaza in instanta firma romaneasca . In calitate de societate romaneasca in aceasta speta ce e de facut avand in vedere si faptul ca procesul este deschis in Ungaria.
Va multumesc.