avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate popoviciu13

Activitate popoviciu13

m-am intors din CIC si am fost scoasa afara efectiv !!! am primit o hartie in care mi-au scris ca nu-mi aproba intoarcerea la locul de munca !!!
ce sa fac?
buna,
maine trebuie sa ma intorc la munca din concediu de ingrijire copil.
Deoarece nu au sufficient de lucru coducerea prefera sa lucreze 4 zile pe saptamana cate 10-12- si chiar mai multe ore pe zi iar vinerea e inchisa. Pe pontajul "aranjat" se lucreaza 5 zile pe saptamana.
Cum sa procedez eu astfel sa fiu acoperita legal? Eu ma astept la desfiintarea postului dar vreau sa procedez in favoarea mea.
Va rog raspuns cat mai urgent.
cate zile stau in preaviz daca mi se desfiinteaza postul (functie de conducere) in asa fel incat sa beneficiez apoi de somaj?
cate ore se lucreaza pe zi daca sunt in preaviz pentru desfiintarea postului?
Firma unde am lucrat este una f mica asa ca nu au ce post sa-mi ofere. Au angajat pe cineva care face munca ce faceam eu cu o alta denumire a postului, asa ca postul meu e desfiintat.
Cum procedez??
buna,
intr-o luna ar trebui sa ma reintorc la munca din concediu de crestere al copilului. Postul meu este desfiintat. Un alt post pe studiile mele nu am sa primesc. Cum se procedeaza? Momentan nu am gasit un alt loc de munca asa ca ma gandesc sa-mi fac somaj (daca se poate).
Trebuie sa stau in preaviz? Cate ore pe zi trebuie sa lucrez?
Inainte sa ma reintorc ar trebui sa-mi anunt in scris angajatorul de intentia mea de a ma intoarce? Nu vreau sa-mi dau demisia !
Va multumesc
Buna,
am nevoie de o lamurire cat mai urgenta. Azi am achitat contributiile aferente trim IV la finante Oradea . Pentru contributii de 495 lei mi s-au calculate dobanzi si penalitati in valoare de 163 lei.
Ce ar trebui sa fac. As dori sa verific toate platile din ultimii ani, deoarece vesnic am avut dubii. Contabila imi spunea ca a verificat si ca e ok. Nu am incredere ! Va mai dau un exemplu pentru un an de zile contributiile erau 2200 lei iar dobanzi si penalitati am achitat 1600 lei.
Cum trebuie sa procedez sa verific TOT !!!
S-a inregistrat la ORC schimbarea punctului de lucru. Trebuie anuntat si ANAF??? daca da ce anume trebuie sa fac??
Daca 2 asociati isi modifica domiciliul, actul constitutive se modifica si trebuie neaparat facut la notar???
2312- prelucrarea si fasonarea sticlei plate, 4332 lucrari de tamplarie si dulgherie, 4619 intermedieri in com. cu prod diverse, 4752 .
mentionez ca ne ocupam doar cu sticla si oglinda, taiere, slefuire.... Nu facem termopane.. colaboram cu tamplari.
Noi le-am comunicat celor cu care am incheiat contractual pentru gunoi, ca avem sticla... dar dansii ne-au facut contract pentru gunoi menajer si atat. E in regula ??
Pentru gunoiul menajer ar trebui tinute ceva evidente?