avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela Vlad

Activitate Daniela Vlad

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Acum cateva luni am intrat asociata intr-o societate in proportie de 50%. Firma fiind deja infiintata si mergand pe incredere, nu am solicitat schimbarea administratorului, doar am cerut ca si eu sa am drept de semnatura in banca, impreuna cu cel al administratorului. Mentionez ca administratorul nu este si actionar, actionar este soacra lui.
Cu anumite investitii facute au inceput sa apara si rezultatele, incasandu-se bani prin banca. In momentul cand am cerut extrasul de cont de la banca, toti banii, aprox. 15.000 lei erau retrasi de catre el, prin cardul aflat pe numele soacrei. Acesti bani hotarasem sa-i tinem pentru viitoare investitii insa el nu a respectat nimic din aceasta intelegere.
Incepand sa-mi pun intrebari, am aflat ca acest administrator, un fel de asociat din umbra este urmarit penal intr-un dosar aflat deja in instanta pentru inselaciune.
Va rog sa ma sfatuiti ce pot face de acum inainte. De revocare nu cred ca poate fi vorba pentru ca sunt eu cu socra-sa si nu cred ca vom ajunge la consens...
Nu mai vreau ca banii pentru care muncesc si eu sa mai fie restrasi din banca si deasemenea as vrea sa il si revoc ca administrator. Probabil ca pentru faptul ca am fost credula si bine intentionata trebuie sa platesc...

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Discuție coduri CAEN
Buna ziua,

Sefii mei, doi cetateni straini doresc infiintarea unei societati in Romania. Problema este ca ei vor ca domeniul principal de activitate sa fie ceva de genul : "consultanta, vanzarea de servicii in domeniul auto". Nu am reusit sa gasesc nimic de genul asta in codurile CAEN.

Singurele coduri care s-ar potrivi ar fi acestea, insa as dori daca ma poate ajuta cineva cu mai multa experienta in domeniu sa imi dea un alt sfat.
5114 Intermedieri in comertul cu masini, echipamente industriale, nave si avioane

5118 Intermedieri in comertul specializat in vanzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
5119 Intermedieri in comertul cu produse diverse.


Multumesc frumos!
Răspuns la discuția certificat nastere
Multumesc pentru raspuns. Este situatia mea, sincer! Eu as vrea ca fetita mea, avand in vedere ca eu si tatal ei nu mai avem nimic in comum, sa poarte si numele meu de familie in acte, sa nu aiba de suferit mai tarziu, la gradinita, scoala, etc...Eu am vrut sa fac asta la nastere, insa el nu a fost de acord si atunci am cedat, insa vad ca fetita mea incepe sa-si puna intrebari de ce nu are acelasi nume de familie ca al meu, deja intelege multe lucruri.
Răspuns la discuția certificat nastere
Da, doar numele lui de familie si prenumele fetitei.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare...Este posibil ca la 3 ani de la nasterea unui copil, pe certificatul de nastere sa mai fie introdus inca un nume de familie, respectiv al mamei? Mentionez ca parintii nu au fost casatoriti, tatal a recunoscut copilul iar acesta poarta numele lui de nastere in certificat.