avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaparaschiv

Activitate ioanaparaschiv

Răspuns la discuția Drum acces teren
Eu am acte pe terenul meu, nu pe drumul de acces teoretic pe care mi-l ofera vecinii mei. Zona este in dezvoltare si doar cateva terenuri au acces la drum public. Acum se construiesc case in zona si in afara de primul meu vecin, cel mai apropiat de drum, nici al doilea nu poate intra pe terenul lui, nici eu, nici urmatorii vecini in sus. Suna bine acest act de servitute, voi discuta mai departe. Va multumesc foarte mult!

Va multumesc mult si Dumneavoastra! Exact cum ma gandeam, trebuie ca drumul de acces sa fie constituit intr-un titlu. Nu este drum public, sunt doar terenuri. Nici macar nu sunt trecute ca drumuri de acces bucati din terenurile vecinilor.
Buna seara,

Am un teren, al treilea de la drumul de acces deja existent. Cei doi proprietari sunt obligati sa imi dea acces, dar imi trebuie acte pe acel teren, in special pentru lumina.

Din cate ma gandesc eu, exista doua variante:
1. fiecare din cei doi proprietari sa dea o parte din teren catre primarie, sa intre ca drum de acces public.
2. fiecare din cei doi proprietari sa dea o parte din teren catre toti trei (ei doi si eu) si sa fie teren in cota indiviza. In acest caz, eu ar trebui sa platesc impozit si pe acel teren si poate ei ar cere bani sa dea terenul in cota indiviza, mie si celuilalt.

Va rog sa imi spuneti cum se poate rezolva aceasta situatie dn punct de vedere legal, pentru ca pentru a imi aduce lumina pe teren, am nevoie de acte, atata timp cat drumul pana la mine nu este public.

Va multumesc,
Ioana Paraschiv