avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate suporteru

Activitate suporteru

in legea 27 din 1994 scrie clar:

Cap. 9
ART. 50
Persoanele fizice, veterani de razboi, si cele prevazute la art. 1 din Decretul-lege nr. 118/1990, republicat, sunt scutite de plata
impozitelor si taxelor locale reglementate prin prezenta lege.
Persoanele fizice, vaduve de razboi, sunt scutite de impozitele si taxele prevazute la cap. II, III si VII. Pentru impozitele prevazute la
cap. II si III, scutirile se aplica si vaduvelor nerecasatorite ale veteranilor de razboi.

Pentru a vedea care sunt capitolele II, III si VII cititi integral :

[ link extern ]

Avand in vedere ca bunica mea a fost vaduva de veteran de razboi necasatorita presupun ca ar fi trebuit sa i se aplice legea asta,nu?
Va rog am nevoie de ajutor!
Sarut mainile si multumesc pentru informatii.Am tot cautat pe tot internetul legea asta.Bunica mea a fost vaduva de veteran de razboi care nu s-a recasatorit niciodata dupa decesul bunicului meu in 1981.Intre timp a decedat,din nefericire, iar acum mama mea,care locuieste tot acolo,la tara,s-a trezit cu un impozit pe cap de zeci de mii de RON,impozit pe terenurile arabile,fanete si paduri(punctul 7.2),terenuri care si acum sunt inregistrate tot pe numele ei.
Ma puteti ajuta cu un sfat,cam ce ar trebui de facut?Multumesc inca o data!
nu ma poate ajuta nimeni?
Buna ziua!
Puteti sa-mi spuneti si mie paragraful de lege care stipuleaza daca vaduvele de veteran de razboi sunt scutite sau nu de plata taxelor penbtru ca bunica mea este vaduva de veteran de razboi insa i-au venit o gramada de bani de plata pentru niste terenuri...

Multumesc anticipat!