avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate IONASCUMARINA

Activitate IONASCUMARINA

Buna ziua , va rog sa-mi oferiti cateva informatii despre procedura de inchidere/dizolvare a unei firme suspendate 3 ani .
Ce acte sunt necesare si care este procedura ??
multumesc:)
Va rog sa imi comunicati daca pot face reclamatie unui contabil avand urmatoarea situatie :
- avem contabila la firma din anul 2007 pana la 20.08.2011 cand am cerut explicatii pentru soldul aparut in fisa pe platitor .
Din acel moment s-a schimbat comportamentul acestei persoane . A spus ca in cel mai scurt timp o sa vina cu liste de explicatii sa inteleg si eu ce reprezenta suma de plata .
Pana la data de 20.11.2011 nu am primit aceste explicatii si am mers personal sa verific situatia .Ulterior am sunat contabila si i-am spus ca ceva nu este in regula ca nu ofera acele explicatii si ea a inceput sa tipe ca de ce nu am rabdare si ca nu mai poate lucra cu mine pentru ca nu ii ofer incredere . De aici am inteles foarte clar ca ea este cumva vinovata de acele sume restante .
Din acel moment colaboarea a luat sfarsit si am cerut actele contabile .
Actele contabile au fost predate abia acum in luna ianuarie , luna octombrie fiind ultima luna pentru care a lucrat si pentru care a primit salariu .
problema este ca aceasta contabila nu doreste sa puna la dispozitia firmei actele contabile in format electronic spunand ca trebuie sa primeasca salariu si pentru luna noiembrie pentru care nu a lucrat.

Intrebare : Doresc sa stiu daca este obligata sa predea firmei si actele contabile pe format electronic (cd, dvd) si daca da unde pot face reclamatie ?

multumim