avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate ingerasmic

Activitate ingerasmic

Multumesc mult pt amabilitate. Daca se poate, va rog sa ma mai lamuriti in legatura cu cateva aspecte,intrucat legea nu mi se pare clara si am citit tot felul de interpretari.
1. Stiu ca ma repet, insa vreau sa ma asigur: dizolvare cu lichidare simultana fara numire de lichidator(cand exista acord de impartire a bunurilor) inseamna ca bunurile pe care le are SRL-ul trec OBLIGATORIU in patrimoniul asociatilor sau se si pot vinde si ce ramane la sfarsit se trece in patrimoniu prin radiere? Intreb pt ca am citit aceasta interpretare inclusiv pe avocatnet: interlocutorii afirmau ca nu poti vinde nimic in aceasta procedura(cf art 227 lit d si 235 din L31/1990) ci doar esti obligat sa transferi bunurile in patrimoniul asociatilor la radiere. Ca nu ai voie sa faci operatiuni de incasare a clientilor si de vanzare a activelor fara a fi numit un lichidator....
2.Apoi nu-mi este clar daca la acest tip de dizolvare, la data publicarii in MO inceteaza mandatul administratorului. Daca inceteaza cine are dreptul sa faca operatiunile de lichidare si partaj?
3.Si ultima problema: cf OMFP897/2015(anexa 1 art 5) si L31/1990(art 253) societatea trebuie sa depuna in momentul inceperii lichidarii un bilant. Cine il depune: SRL-ul care are lichidator sau orice SRL? Ce tremen are acest bilant S1039(confirmat de anaf) intrucat nu se specifica in lege. Pt cei fara lichidator, cine il semneaza?

Multumesc mult.
Buna ziua,

Rog din suflet colegii mai experimentati sa ma indrume si pe mine: un SRL cu 2 asociati intra in dizolvare cu lichidare voluntara fara numire de lichidator. Acesta mai are stocuri de marfa. Avand in vedere ca nu s-a numit lichidator, stocul de marfa se poate vinde catre terti si abia apoi se poate trece la partaj? Sau fiind vorba de lichidare voluntara singura modalitate de a valorifica acel stoc este de a trece in posesia asociatilor?
In prima varianta in care s-ar putea vinde,avand in vedere ca societatea este inca micro(anaf mi-a spus ca de-abia la anul trec la profit daca nu finalizez lichidarea), impozitul pe venitul din vanzare va fi de 3%?
In varianta transferului catre asociati, se va plati impozit de 16% asupra valorii transferate fara a se lua in calcul costul marfii? Adica daca mai am in 371 sold de 100.000 ron, se va aplica 16% la aceasta valoare sau la 100.000 minus 607?

Multumesc.
Expertiza este extrajudiciara, precizasem acest aspect.
Referitor la celelalte raspunsuri, va rog sa ma lamuriti:
1. In codul fiscal art 52 scrie clar ca platitorul venitului din expertiza trebuie sa retina la sursa impozit. Platitorul poate fi o persoana juridica sau o entitate ce are obligatia sa conduca evidenta contabila. De unde concluzia dvs ca retinerea la sursa se aplica pt institutii publice? Apoi, retinere la sursa inseamna ca impozitul si contributiile se retin in momentul platii, urmand ca beneficiarul sa plateasca direct suma neta,pe cand ceea ce mi-ati explicat dvs inseamna calculul acestora in baza contabilitatii mele ca PFA, ceea ce contravine retinerii la sursa;
2. O persoana fizica nu poate emite factura decat daca are cel putin un CIF, cum am eu, nu se poat emite factura pe CNP. Si atunci, daca se emite de pe CIF, nu se mai poate aplica retinerea la sursa, intrucat CIF-ul se impoziteaza in sistem real, deci ajungem de unde am plecat.
3. Inteleg ca atunci cand imi negociez tariful trebuie sa tin cont si de toate retinerile pe care trebuie sa le faca asociatia, ca sa trec aceasta suma bruta in contract?Pai daca le spun ca mai au de plata pe langa tariful meu si impozite si contributii, se vor lasa pagubasi. Tocmai din acest motiv speram sa existe o solutie ca atat contractul cat si factura sa se faca pe CIF-ul meu, intrucat pe CIF nu se face retnere la sursa(eu platind ulterior tot ce trebuie in baza contabiliattii in partida simpla). Dar trebuie ca aceasta solutie daca exista sa fie si legala.

Rog din suflet colegii care au intocmit cel putin o data o astfel de expertiza sa-mi spuna exact cum au procedat, de la contract, tarif,factura,chitanta si retinere sau nu a darilor la sursa.

Multumesc.
Buna ziua,

Ma aflu la prima mea expertiza extrajudiciara pentru o asociatie de proprietari si din pacate nu reusesc sa-mi dau seama de cateva aspecte ce tin de incasarea onorariului, fapt pentru care orice ajutor imi este binevenit. Situatia este urmatoarea: sunt expert contabil liber profesionist, inregistrat la Anaf cu CIF. Din legislatie am inteles ca intocmirea contractului de expertiza se va face nu pe CIF ci pe CNP-ul meu cu nr de autorizatie de la CECCAR. In aceste conditii, avand in vedere ca activitatea de expertiza cf Codului fiscal este una in care impozitul si contributiile (CAS,CASS) se retin la sursa, am nelamuririle:
1. ce suma se trece in contract, suma neta pe care doresc sa o incasez sau suma bruta(si incasez brut-impozit-contributii)?Intreb intrucat contractul cf standardului 35 pare sa stipuleze suma neta.
2.pentru incasarea onorariului voi emite factura?(pe CIF?ca altfel nu vad cum) sau voi incasa direct onorariul, fara a mai emite factura? In cazul ultimei variante pentru incasare se emite vreun document care sa-i fie dat asociatiei?(am vazut chitante ale colegilor eliberate pe CIF,cu toate ca, contractul s-a facut pe CNP si m-am intrebat daca au eliberat chitanta pe cif de ce n-au eliberat si factura).
Sper din suflet sa ma ajuati,intrucat mi se pare ca pe masura ce-mi pun mai multe intrebari, ma indepartez de raspuns.
Buna ziua,

Ma confrunt cu o situatie mai delicata la care nu am gasit inca raspuns, fapt pt care apelez la colegii mai experimentati: am o societate care din anul 2009 si pana in 2013 a inregistrat profit, insa nu l-a distribuit.Pana in anul 2014 luna septembrie, capitalul a fost detinut de 2 asociati, cu cote egale fiecare.
In luna septembrie 2014 se hotaraste majorarea de capital prin noi aporturi, bani ce au fost adusi doar de un asociat si care au avut ca efect imediat majorarea corei de participare a primului asociat si diminuarea cotei celui de-al doilea.
Se doreste acum(in 2015):
1. ridicarea dividendelor pe anii anteriori (2009-2013);
2. ridicarea dividendelor pe anul 2014.
Intrebarile mele sunt:
1. Pentru anii 2009-2013 dividendele vor fi distribuite conform cotei de participare valabile in anii respectivi, sau conform noilor cote valabile in anul distribuirii, respectiv 2015?
2. Pentru anul 2014 ce cote vor fi valabile pentru distribuire? Se imparte proportional?
3. Se pot ridica dividendele anului 2014 daca nu s-au ridicat cele anterioare?
Buna ziua,

Ma confrunt cu o situatie mai delicata la care nu am gasit inca raspuns, fapt pt care apelez la colegii mai experimentati: am o societate care din anul 2009 si pana in 2013 a inregistrat profit, insa nu l-a distribuit.Pana in anul 2014 luna septembrie, capitalul a fost detinut de 2 asociati, cu cote egale fiecare.
In luna septembrie 2014 se hotaraste majorarea de capital prin noi aporturi, bani ce au fost adusi doar de un asociat si care au avut ca efect imediat majorarea corei de participare a primului asociat si diminuarea cotei celui de-al doilea.
Se doreste acum(in 2015):
1. ridicarea dividendelor pe anii anteriori (2009-2013);
2. ridicarea dividendelor pe anul 2014.
Intrebarile mele sunt:
1. Pentru anii 2009-2013 dividendele vor fi distribuite conform cotei de participare valabile in anii respectivi, sau conform noilor cote valabile in anul distribuirii, respectiv 2015?
2. Pentru anul 2014 ce cote vor fi valabile pentru distribuire? Se imparte proportional?
3. Se pot ridica dividendele anului 2014 daca nu s-au ridicat cele anterioare?
Asta incercam sa spun si eu: inteleg ca administratorul, care nu este obligat sa aiba studii economice, sa faca curs si sa-si ia un atestat ca sa faca contabilitate la asociatie, insa nu inteleg de ce expertul contabil care este acreditat sa faca contabilitate, sa fie nevoit sa-si ia atestat de administrator ca sa faca contabilitate.
Doar ca cei la de primarie se opresc la Art 35 din L230 si atat. Am mai avut controale si la alte asociatii, pe acelasi sector si nu mi s-a cerut atestat. Si eu vreau sa lamuresc problema cu primaria, insa inainte de a face contestatii sau alte demersuri, vroiam sa aflu legal cum este corect.
O sa incerc sa iau legatura cu un avocat specializat pe asociatii de proprietari, poate reusesc sa lamuresc acest aspect, ca sa stiu ce am de facut in continuare. Pentru ca in aceasta situatie mi se ingradeste dreptul de a profesa o meserie pt care m-am autorizat si mi-am luat toate examenele posibile.
Si mai este un aspect, asa cum spunea si dl Adriantot: legal, daca nu are administrator atestat,asociatia are dreptul sa delege sarcinile administratorului celor din comitetul executiv, lucru care s-a intamplat si in cazul de fata. Din comitet sunt persoane care se ocupa de casierie si partea de gospodar. Intrucat de contabilitate nu se ocupa nimeni si s-a decis prin sedinta de comitet contractarea unei firme de contabilitate atestata care sa se ocupe de contabilitatea asociatiei (si ca sa-i raspund si dnei elga50 contractul este pt intocmire liste,state de plata,declaratii fiscale; un contract normal de contabilitate pt o asociatie), nu vad de ce primaria considera ca sunt in ilegalitate si ca trebuie neaparat sa aiba administrator cu diploma.
Peste 30 de zile o sa vad exact si ce vor scrie in PV de amenda (atunci expira perioada in care trebuie sa faca masurile date acum, printre care si angajarea unui on cu atestat de administrator, care sa se ocupe si de contabilitate) si o sa iau masurile necesare.

Multumesc.
In primul rand multumesc pentru raspunsuri.
Asociatia la care ma refer nu are angajat un administrator, insa atributiile acestuia au fost preluate de membrii comitetului executiv(unii fiind chiar si remunerati pt partea de casierie si partea de gospodar), mai putin partea de contabilitate pentru care s-a decis(in adunare) incheierea de contract cu o firma de contabilitate(a mea).
Ieri am primit si procesul verbal de masuri dat de primarie si a doua masura de pe lista este angajarea unui administrator cu atestat, care sa faca si contabiliatte (exact asa au scris).
Am vorbit si cu doamna de la primarie si nu ne-am putut intelege, oricat i-am explicat ca eu fac doar contabilitate si nu administrare. Aceasta mi-a spus clar ca nu pot face contabilitate la o asociatie de proprietari decat daca am atestat si ca daca asociatia nu isi schimba firma de contabilitate in cele 30 zile pe care le au la dispozitie pt indeplinirea masurilor primite, vor primi din nou amenda.
Mi se pare un mare abuz si din acest motiv doream sa aflu cum este legal, intrucat si eu sunt pusa intr-o situatie delicata: ca sa nu primeasca amenda asociatia, trebuie sa renunt la contractul meu de prestari servicii. Daca insa as sti sigur ca doamna de la primarie nu are dreptate si doar forteaza nota, as face un raspuns scris catre acestia, cu baza legala, gandindu-ma foarte serios sa cer spijinul si unui avocat.
Conteaza enorm pentru mine sa aflu si parerea altui profesionist care are mai multa experienta decat mine.
Multumesc mult!
Buna ziua, va rog daca se poate sa ma ajutati sa lamuresc un aspect: sunt expert contabil tin contabilitatea la o asociatie de proprietari. In urma unui control de la primarie, asociatiei i s-a cerut sa renunte la serviciile mele, intrucat nu am atestat de administrator imobile, altfel, asociatia urmeaza sa primeasca amenda. Nedumerirea mea este daca trebuie sa-mi iau atestat de administrator imobile sau nu si precizez si de ce:
1. L230/2007 precizeaza intr-advear la art 35 ca in cadrul activitatii de administrare intra si contabilitatea si astfel exista doar varianta angajarii unei persoane fizice cu atestat de administrator sau a unei PJ cu obiect principal sau unic administrarea de imobile;
2. In Hg 1588/2007 insa la Art 21 se precizeaza ca asociatia este obligata sa conduca contabilitatea cf L82/1991, iar in L82/1991 se precizeaza ca un contabil poate fi doar acela care are studii economice superioare sau care e membru CECCAR.
Am intrebat la CECCAR si mi s-a raspuns ca pot tine contabilitatea in baza autorizatiei pe care o am, am vorbit insa si la primarie si mi s-a spus ca imi trebuie neaparat atestat de administrator imobile.
Eu sunt putin nedumerita: inteleg ca o persoana care nu are studii economice si vrea sa faca contabilitate(fie ea si in partida simpla),inclusiv salarizare(aici nici nu mai comentez), sa fie nevoita sa faca un curs si sa sustina un examen prin care sa dobandeasca anumite cunostinte de contabilitate(in special cod fiscal), insa imi este peste puteri sa inteleg ca un expert contabil atestat sa fie nevoit sa isi ia diploma de administrator imobile, doar pentru a putea profesa meseria lui. Mi se pare un abuz daca intr-adevar asa este, intrucat eu nu doresc sa prestez servicii de administrare imobil ci doar de contabilitate!
Si daca intr-adevar primaria are dreptate, inseamna ca toate asociatiile care au contabil angajat (in baza unor studii economice si nu in baza atestatului de administrator) sunt intr-o ilegalitate totala.
Si inca ceva: ar fi chiar hilar sa am dreptul sa fac expertiza contabila la asociatii de proprietari (si am dreptul), adica sa-l verific pe dl administrator cu diploma, fara insa ca eu sa detin aceasta diploma, insa sa n-am dreptul sa fac contabilitate (treapa inferioara expertizei) decat daca am diploma de administrator!

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Revin cu precizari: sunt expert contabil membru activ CECCAR si sunt organizata ca liber profesiosit, obtinand in acest sens de la ANAF (MFP prin ANAF) un CIF in baza caruia pot sa-mi exercit profesia. Certificatul de inregistrare cuprinde denumirea: X expert contabil, adresa, CNP-ul meu dar si codul de inregistrare fiscala.

Autorizarea este pentru expert contabil, nu penrtu expert contabil extrajudiciar. Sunt autorizata pe CAEN 6920 (Activitati de contabilitate si audit financiar).
In acest caz se mai pune problema autorizarii la MJ?

Pentru colegul blagai care a avut de asemenea amabilitatea sa-mi raspunda, mai am rugamintea sa-mi precizeze si dansul in caest caz cum se va efectua expertiza: in calitate de persoana fizica (pe CNP) caz in care se va incheia banuiesc o conventie civila si se va retine impozit la sursa asa cum a precizat si dansul cf Codului fiscal, sau se poate incheia contract de prestari servicii in baza CIF-ului, caz in care ar trebui sa se emita factura si sa nu se faca retinere la sursa?

Multumesc din suflet atat dlui gigipopa cat si dlui blagai pentru amabilitatea de care au dat dovada si pentru rabdarea acordata!