avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate strazi1

Activitate strazi1

Buna ziua,doresc să cumpăr un teren intravilan arabil , acesta are toate actele in regulă,doar că la certificat de urbanism este scris folosință pentru dezmembrare....ce trebuie făcut pentru a putea obține autorizația de construire, PUZ?! Cât ar costa pentru a obține?! Pot cere de la primărie informativ?! Daca se poate construi în zona?! Mulțumesc!
Aveți idee cat costă, certificatul de urbanism pt 1000 Mp?! Mulțumesc

adriandimitriu a scris:

terenul nu are certificat de urbanism fiindcă este agricol. certificatul se cere de persoana care vrea sa construiască pe acel teren. certificatul de urbanism va comunica ce condiții trebuie sa îndepliniți pentru a putea construi.
daca de exemplu terenul are ieșirea la strada de 10m, indiferent de suprafață, veți fi refuzat.

V-am scris in privat! Mulțumesc!

latka a scris:

Da, dupa cum v-am precizat anterior.

Deci doar cei ce se învecinează cu mine prin teren?

latka a scris:

Va trebuie pentru obtinerea autorizatiei de construire acordul notarial al vecinilor cu care va invecinati perimetral.

Buna ziua, dețin un teren într-o comună zona rezidențială.Doresc sa construiesc un spațiu comercial la parter(destinație alimentație publică) și la etaj spațiu locativ. Vecinul din stânga are un magazin mixt,iar în fața terenului este o grădiniță și școala gimnazială.Îmi trebuie acord de la vecini pentru a putea funcționa sau nu?! Daca am nevoie de acordul vecinilor pentru a funcționa, trebuie doar acordul vecinilor care se învecinează cu limita terenului? sau și celorlalți pe o distanță minimă de 2-3 case pe orizontală?! Mulțumesc!

Mulțumesc pentru răspuns! Trebuie să aibă el certificat de urbanism,nu? Îmi puteți spune ,pentru construcție spațiu locativ+comercial,am nevoie de acord de la vecini?! Terenul are 1000 mp²! Vă mulțumesc!
Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, in primul rand va trebuie un certificat de urbanism, un extras CF ca sa vedeti daca puteti construi. In rest, actele obinuite oricarei vanzari pe care vi le va spune notarul la care veti incheia contractul de vanzare.

Bună ziua,
Doresc să cumpăr un teren intravilan arabil, urmând să construim o casă pe el in viitorul apropiat. Îmi puteți spune ce acte trebuie să conțină pentru a fi legal la vânzare,pentru a construi pe el?!

Mulțumesc!
Mulțumesc, pentru acceptul vecinilor mă interesează,
Celelalte aspecte le-am înțeles.
M-am uitat pe site-ul primăriei și spune că am nevoie de accept de la vecini doar dacă funcționeazã activitatea după ora 22;00.
Până în ora 22:00 nu am nevoie de accept de la vecini.
Este adevărat sau fals?!
Avocatul a spus că așa este, arhitectul a spus să mă mai interesez.
De asta as avea nevoie de alte lămuriri de la persoane care s-au mai confruntat!
Mulțumesc!

POPA GHEORGHE a scris:

Ora nu conteaza vis a vis de autorizatii si avize pentru functionare in legalitate.
Nu este o distanta minima stabilita expres.

Mulțumesc pentru răspuns!
Chiar daca funcționează până la ora 22:00 ? Și este doar Take away?!
Mulțumesc!
Ce distanță minimă fata de locație trebuie sa am față de următoarea locuință?! Pe raza mea?!

POPA GHEORGHE a scris:

Aveti nevoie de autorizatie de la DJSP, Agentia de mediu, primarie si de avizul vecinilor.

Bunã ziua,am nevoie de acordul vecinilor daca amplasez un container fast-food pe terenul meu?! Daca funcționează până la ora 22:00?
Mulțumesc!