avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate alexandralazar

Activitate alexandralazar

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. As vrea sa va mai intreb o chestiune:

- este legal ca o persoana care face parte din Consiliul Director al unei asociatiei in calitate de secretar general, sa semneze alaturi de presedinte si vicepresedinte si ei membrii Consiliului Director, o decizie de angajare a sa in cadrul asociatiei ( in functia de secretara)? Aceeasi speta o avem si cu presedintele, poate acesta din calitatea sa de membru al Consiliului director sa semneze o decizie de angajare a sa ca si conducator al asociatiei?

Multumesc foarte mult pentru raspuns
Alexandra
Buna ziua,

As vrea sa va intreb in caz de probleme intr-o asociatie non-profit, in ce masura membrii Consiliului Director al Asociatiei ar putea raspunde din punct de vedere legal pentru activitatea asociatiei?

Multumesc anticipat
Alexandra
Răspuns la discuția Diurna externa
Avem urmatoarea speta:

"Un proiect finantat de Comisia Europeana, in cadrul caruia avem o suma de 20000 Euro pentru 24 mobilitati ( 1 mobilitate insemnand o persoana care se deplaseaza in tara partenera ) - banii sunt pentru transport, asigurari medicale, subzistenta.

La nivel local, adica in Romania sunt 3 parteneri - Un consiliu local ( care este si coordonatorul proiectului, a incheiat contractul de finantare, se ocupa de bugetul proiectului ), o scoala si un ONG. Urmeaza o deplasare in tara partenera, adica in Turcia. Deplasarea o vor face 11 persoane care provin de la institutiile partenere ( CL, scoala, ONG ).

Ce regula sa aplicam pentru acordarea diurnei? Mentionez, ca persoanele din partea Consiliului Local nu sunt salariate, sunt consilieri locali, astfel ca notiunea de diurna conform legii nu se aplica, iar pentru membrii ONG-ului la fel, doar 2 persoane sunt salariate ale ONG-ului, restul fiind voluntari.

Din HG 518/1995, am inteles ca putem sa acordam o diurna de 38 dolari/pe zi ( cat este pentru Turcia ) - insa hotararea se refera doar la salariatii institutiilor publice, pentru persoanele care nu sunt din institutiile publice am putea sa dam 38 dolari X 2,5 ( maxim fiscal ) = 95 dolari. Este corect?"

De mentionat ca finantatorul, nu ofera informatii lamuritoare, spunandu-ne sa urmam regulile institutiei, dar care institutie, avand in vedere ca sunt 3 parteneri? Iar cei de la Consiliul Local nu stiu nici ei cum sa procedeze, pentru ca nu s-au mai confruntat cu situatii de genul.....



Multumesc anticipat
Alexandra
Am si eu o intrebare.... Am emis o factura pentru prestare de servicii si nu mi-a fost achitata . Intre timp contractul a expirat. Ce trebuie sa fac cu factura? cum sa ma scad cu ea?
Discuție Diurna externa
Cum se calculeaza diurna externa?
Buna ziua,

Am urmatoarea speta:

Un ONG incheie un contract de consultanta cu un Consiliu Local pentru scrierea unui proiect, in acelasi timp in proiectul respectiv, ONG-ul este si partener local al Consiliului Local. Ceea ce inseamna ca ONG are beneficii in 2 parti: unul provenind din banii pe care ii primeste pe consultanta si al doilea provenind din parteneriatul cu CL ( in cazul in care proiectul ar fi aprobat de catre finantator ).

Exista vreo situatie de conflict de interese in aceasta speta, sau conflictul de interese se aplica strict persoanelor ce ocupa functii publice?

Va multumesc anticipat pentru raspuns