avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate c_andreea

Activitate c_andreea

Discuție Alocatie copil
Buna ziua,
Am o intrebare referitoare la alocatia copilului. Situatia este urmatoarea: noi locuim in Anglia de peste 1 an, timp in care am luat alocatia copilului de aici, dar si din Romania. Aici am completat un formular care se afla pe siteul lor oficial, care se completeaza si de catre imigranti, si in care am specificat clar ca luam alocatie din Romania. Acum cateva zile am auzi ceva de un formular E411 care trebuia completat, dar nu am stiut nimic, nu ne-a spus nimeni. Noi am completat exact ce au cerut ei in Anglia. Problema este ca se pare ca nu au verificat CNP-ul copilul sau actele, ori nu au anuntat autoritatile romane, pt stoparea alocatiei aici. Siprin urmare am primit si alocatia din Romania, cea de 200 de lei pana in 2 ani ai copilului. Aceasta am primit-o prin mandat postal, de la postarita care se cunoaste foarte bine cu parintii mei, bunicii copilului, dar am aflat acum ca n-ar fi trebuit sa ii dea decat reprezentantului legal. Inteleg ca ar fi trebuit sa ne sesizam mai devreme, dar efectiv am presupus ca este dreptul copilului fiind cetatean roman, si in acelasi timp am considerat ca cei din Anglia au facut verificarile necesare si nu ar fi dat banii daca nu aveam dreptul. Intrebarea mea este cum se returneaza banii, deoarece vrem sa-i returnam celor din ROmania. Ei tot vorbesc despre formularul E411 dar nu vad de ce ar trebui sa mai completez asa ceva, este prea tarziu. Se poate face vreo cerere de returnare, vreo declaratie ca am luat bani in plus? Sau pur si simplu nu mai primim banii si se anuleaza dupa 3 luni?

Multumesc.
Răspuns la discuția Retinere CAS de catre fisc
Inteleg ca mama poate afla pentru ce venituri i se retine CAS-ul? Banii care intra pe acest card nu sunt considerati venit?
Buna ziua,
Am o nelamurire despre modul in care fiscul retine CAS-ul din oficiu. Intrebare este ce venituri pot ei cauta,si daca au acces la conturile bancare. Mama mea nu este angajata dar este co-asigurata pe PFA-ul tataului meu. Ea are un card de debit pe care il folosesc eu pt a primi bani prin PayPal. De curand a auzit de aceasta retinere din oficiu a CAS-ul, si a auzit ca cei de la finante au dreptul sa verifice si cardurile bancare pentru a cauta venituri. Intrebarea mea este daca acest lucru este adevarat, si daca da, ei ar avea dreptul sa retina CAS pentru veniturile din acest cont bancar alimentat prin PayPal?
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Poprire salariu
Am inteles. Cel mai bine ar fi sa vorbeasca cu contabilul firmei si el sa trimita notificare la executor, nu?
Răspuns la discuția Poprire salariu
Buna ziua,
Angajatorul meu a primit hotarirea judecatoreasca privind infiintarea popririi pe salariu, si I s-a dat un cont in care sa vireze banii, fara sa se mentioneze cat la suta din salariu trebuie poprit. I s-a spus ca are obligatia de a sista plata salariului catre mine si de a vira banii in contul respective pana la achitarea datoriei. Mentionez ca eu sunt in concediu prenatal, iar angajatorul nu stie cum sa procedeze. M-a intrebat pe mine ce sa faca... As dori un sfat cu privire la acest lucru, ce ar trebui sa faca el, sa le trimita email, sa sune la executorul respective si sa-i explice care e situatia? Eventual cu o copie dupa concediul meu?
Va multumesc.
Discuție Control ITM
Buna ziua,
Am o intrebare cu privire la controalele ITM privind relatiile de munca. Stiti cumva daca in urma unui control, inspectorii se pot reintoarce pt a verifica cele declarate de angajati? De ex, daca un angajat delcara ca lucreaza doar 4 ore (in loc de 8) si asa este trecut si in contractual de munca, inspectorii de pot reintoarce sa verifice daca angajatul a plecat dupa 4 ore sau nu? Daca da, ce sanctiune poate primi un angajat in acest caz?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Poprire salariu
Ok, multumesc frumos pt raspunsuri.
Răspuns la discuția Poprire salariu
Daca indemnizatia de concediu prenatal si post nu este supusa executarii silite, teoretic cel putin o vreme poprirea se intrerupe, nu? Sau continua sa ti se retina banii? Care ar fi limita popririi, cat la suta din salariu? Am citit si de o treime, si de jumatate.
Răspuns la discuția Poprire salariu
Multumesc frumos. Exista cumva o perioada de timp in care se infiinteaza poprirea respectiva? De la primirea hotaririi judecatoresti de executare silita, exista un termen in care se trimite scrisoare la angajator si in care se pot popri veniturile? Din momentul intrarii in concediul prenatal, se poate intrerupe poprirea respectiva?
Discuție Poprire salariu
Buna ziua,
Spuneti-mi va rog daca in urma unei hotariri judecatoresti de executare silita se trece si la poprirea salariului chiar daca nu este pe card, si daca se aplica in cazul unei gravide. Exista vreo lege pt a interzice poprirea in acest caz?

Multumesc,
O zi buna