avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate Gracielle

Activitate Gracielle

Buna ziua!
Apartamentul de deasupra mea a fost vandut si noul proprietar s-a apucat de renovari (foloseste ori rudele, ori o echipa). Nu a anuntat nicaieri in ce intervale orare vor lucra sau cat va dura lucrarea, astazi bormasina a fost pusa in functiune la 07:46, in acest moment functioneaza 2 bormasini si 1 ciocan (gauresc si sparg, aud cum cad bucati de tencuiala).
*
Pentru ca nu a raspuns nimeni la usa cand am mers pana acolo, desi erau persoane inauntru, am lasat un afis pe usa apartamentului, in care mentionam Legea nr. 121/2019 si obligatia de a anunta administratorul asociatiei de proprietari si locatarii asupra programului zilnic de demolare/reamenajare, duratei lucrarilor si intensitatii zgomotelor produse.
*
Proprietarul pare ca nu a inteles ce l-am rugat eu, a raspuns printr-un alt afis in care scria ca el este la serviciu si nu stie ce zgomote se aud din apartament, dar, dimpotriva, din apartamentul meu s-ar auzi zgomote pana catre ora 23 si sa verific eu mai bine, daca am timp.
*
Acum, eu lucrez de acasa si, cand merg ambele bormasini, imi este imposibil sa ma mai concentrez. Sufar si de tulburari de somn si de migrene. Ce nu stie noul proprietar este ca apartamentul cu pricina a mai fost demolat, renovat si in urma cu vreo 9 ani, atunci a fost absolut groaznic, s-a lucrat si duminica, nimeni nu a reactionat, insa mie mi-au terorizat fata, era mica atunci, numai in psihiatrie nu mi-au bagat-o.

As vrea sa evit repetarea unei asemenea situatii. Am gresit cu ceva citand Legea 121? Multumesc.
Buna ziua!

In cazul unui copil minor recunoscut de catre tata, care locuieste cu ambii parinti, DAR parintii sunt necasatoriti, daca unul din parinti ajunge in imposibilitatea de a mai avea grija de minor (dizabilitate, boala, deces, altele), minorul ramane automat in grija celuilalt parinte sau parintele afectat poate da o declaratie notariala in care isi exprima in mod clar dorinta ca minorul sa fie incredintat altei persoane pentru ingrijire si crestere?

Multumesc.
Buna ziua!

De 4 luni am o poprire pe conturi de la ANAF, recalculare contributii Sanatate pentru o PFA inchisa acum 5 ani (septembrie 2016). Am facut sesizare catre Judecatorie pentru ea, pentru ca ANAF de care apartin a refuzat si refuza in continuare sa comunice cu mine atat telefonic, cat si prin e-mail.

Nu am avut venituri de niciun fel pana acum, nu sunt angajata, nu mai sunt nici propriul angajat, prin PFA sau o alta forma de organizare juridica.

Recent am incheiat un contract pentru drepturi de autor, prin care voi beneficia de o singura plata, in noiembrie sau decembrie, deci venit ocazional, nu periodic, nu lunar.

Intrebarea mea este: daca verdictul Judecatoriei - se va pronunta la sfarsitul lunii asteia - imi va fi nefavorabil (am cerut anularea popririi), adica poprirea va ramane in vigoare, suma de incasat, prin virament bancar, va fi blocata in intregime, indiferent de valoarea ei, ca e mai mica decat poprirea, egala sau mai mare? Avand in vedere ca e singura mea sursa de venit, acum?

Multumesc.
Buna dimineata!

Locuiesc intr-un bloc care imparte aleea cu niste case. Pentru una dintre case, fundul curtii da in aleea blocului, in timp ce poarta de acces este pe o strada paralela cu blocul. In casa respectiva, darapanata de sta sa cada, locuieste o persoana singura, un ins care creste in curte maidanezi agresivi, pe care, ocazional, ii lasa liberi pe strazi. In acest moment, cainii din curtea lui latra incontinuu de vreo ora, daca ma apropii de fundul curtii devin foarte agresivi, maraie si se ataca chiar si unul pe altul incercand sa sparga gardul de lemn despartitor si sa ajunga la mine. Gardul este sprijinit cu blocuri de caramida, altfel nu sta prea bine in picioare Fac o galagie de nu te poti odihni daca nu ai geamuri groase.

Pot reclama situatia pentru tulburarea linistii publice? Daca da, cum, prin apel la 112 sau prin plangere la Politie? Mentionez ca individul cu pricina a mai avut un dosar penal pe rol, dosar despre care nu se mai stie absolut nimic, nici dupa numar nu il mai pot gasi in sistem, cat despre investigatiile promise, nimeni nu a mai trecut sa puna vreo intrebare.

Multumesc.
Acest raspuns standard nu ma ajuta cu nimic.
Va rog cititi cu atentie ce am scris mai sus. Nu exista nici venituri, nici alte bunuri mobile si imobile. Debitorul nu este nici salariat, nici propriul angajat si nici proprietar al vreunui imobil sau automobil.
CE se poate urmari, in acest caz? Daca are un telefon, un calculator, pot fi acestea confiscate daca nu exista acte care sa dovedeasca ca sunt ale debitorului, ca el este posesorul de drept si nu doar utilizator al acestor aparate?

Adrian ALBU a scris:

Executarea silită se poate face asupra bunurilor mobile și imobile deținute de debitor. Așadar, vor fi făcute popriri pe conturi, pe veniturile salariale și vor putea fi urmărite alte bunurile mobile și imobilele debitorului etc.

Buna ziua!

In cazul instituirii executarii silite prin poprirea conturilor de catre ANAF din localitatea de domiciliu, care este mersul lucrurilor daca persoana in cauza:

- nu are venituri
- nu detine proprietati (locuinta, automobil, teren, altele, ce-o mai fi luand ANAF-ul in calcul)
- nu exista un tert de implicat in poveste (sot, adica) - aici poate veni ANAF-ul pe capul rudelor, al familiei extinse? Daca da, cum, de unde stiu cine e inrudit cu cine? Sau poate veni unde locuiesti, sa scormoneasca prin lucrurile tale, sa confiste din ele, daca considera ca sunt de valoare? Si cum dovedesc ca sunt ale tale?

Ma poate lamuri cineva? ANAF a zis doar ca vor continua masurile de executare silita, dar CUM vor continua, nu au mai spus...
Buna ziua!

Doresc sa reclam ANAF pentru urmatoarea situatie.

In aceasta dimineata am primit SMS de la cele doua banci unde am cont cum ca ANAF din localitatea de domiciliu mi-a blocat conturile (infiintare poprire) pentru suma de ... lei. Nu stiu ce reprezinta aceasta suma. Nici nu reusesc sa aflu, vreo 2 ore am dat in disperare telefoane folosind numerele de pe site-ul lor, dar fara rezultat.

Nu am activitate economica de niciun fel, nu am contracte de inchiriere, nu am amenzi de platit, nu stiu despre ce e vorba si nici nu ma ajuta nimeni sa aflu. Asistenta Contribuabili nu au competente in acest sens. Mi-au recomandat sa ma prezint la sediul ANAF (nu mai locuiesc in localitatea de domiciliu de multi ani si nici in apropiere nu sunt) sau sa folosesc formularul de contact de pe site, cu termen de raspuns in 45 de zile.

Unde reclam porcariile astea, atitudinea asta de rahat fata de contribuabil?
Buna ziua!

Prezint aici o situatie.

Persoana de sex feminin, fara niciun fel de venituri in acest moment, intr-o relatie de parteneriat (concubinaj), din care a rezultat un copil, inca minor, recunoscut de tata. Cei 3 locuiesc impreuna, tatal sustine familia. Copilul cu probleme de sanatate ce necesita controale medicale periodice si tratament lunar (este motivul pentru care mama a renuntat la serviciu, copilul nu se incadreaza in vreun grad de handicap, nu este cazul). Mama si ea cu afectiuni dezvoltate pe fond de stres, suprasolicitare si sensibilitate la factorii din mediu.

Exista vreo forma de asistenta sociala (ajutor financiar) pentru mama sau copil, in acest caz? Tratamentele nu sunt nici foarte scumpe, dar nici ieftine, controalele presupun deplasari in alta localitate decat cea de domiciliu. Daca da, in ce conditii? Situatia e si mai nasoala acum, cu Covid asta.

Multumesc.
Deocamdata sotul nu este deschis la nici un fel de negociere. Doreste ca lucrurile sa se faca strict cum spune el, nu accepta alte variante.

Liliana Gradinaru a scris:

Doamna, nu imi dau seama daca exista agresiune acolo, violenta fiind si de alta natura, economica etc. Inclusiv starea asta de amenintare nu e ok.
Credca e nevoie sa isi vada care ii sunt drepturile doamna. Cine se ocupa azi de copil, care e starea actuala de lucruri, astea conteaza in amanunt.
Mai departe, eu spun ca poate evitati instanta printr-o negociere.

Multumim.

Violent nu a fost, nici fizic, nici verbal, doar ca se pricepe sa creeze stres dintr-asta. Mama nu ar fi vrut sa divorteze, nu au fost discutii pregatitoare in acest sens, pur si simplu din senin s-a trezit cu aceasta hotarare din partea lui. L-a provocat la discutii dupa, dar el nu doreste sa asculte nici un argument, din contra, ii rastalmaceste vorbele. El nu lucreaza acum in Romania, a venit, a stat putin, i-a dat vestea si a plecat din nou, lasand-o singura, cu ganduri si framantari. Urmau sa plece impreuna in curand, pentru asta se pregateau, deja locuinta comuna era partial golita de lucruri, si cand colo, se trezeste cu bomba asta.