avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate lihuoanaelena

Activitate lihuoanaelena

Sunt functionar public, sotul candideaza ca primar. Pot sa ma afisez public alaturi de el in campania electorala?
nu am aceste raspunsuri pt.ca este vorba de alta persoana eu vreu sa inteleg ce se petrece si unde pot ajunge jonglelile si abuzul.Va spun cateva date in posesia carora sunt si vreau un sfat pt.a sesiza organele competente si a pune punct arogantei.Aceasta persoana f.p a fost numita secretar prin dispozitia primarului 2003-2004,in anul 2008 fiind tot pe postul de secretar a sustinut examen de grad cu avizul ANFP trecand consilier superior,in continuare s-a jucat cu treptele in prezent cand s-a suparat pe persoana care era salariata pe durata determinata pe postul ei,a trecut pe post dispozitie de salarizare a primarului pe functia de consilier grad superior,cls.I gradatie 5,salariu de incadrare 1435 la care se adauga spor de vechime,spor de confidentialitate 15%,spor conditii vatamatoare 15%.Se mai dau alte sporuri in ziua de azi in afara de vechime?Ce omisai in prezent exercita tot atributiile de secretar prin dispozitie,adica fiind consilier cu preluare sarcini de servici secretar.Vreau sa imi ziceti daca este corect si ce sa fac !?
eliberarea unei adeverinte de la registrul agricol,se elibereaza de persoana imputernicita cu completarea sau secretarul ?
in timp ce functionam ca scretar am trecut la consilier superior examen aprobal ANFP,iar ulterior din 2 in 2 ani am trecut cate o treapta,prin dispozitia primarului
persoana incadrata era fp isspector superior in timp ce exercita functia de seretar prin dispozitie cu salariu de secretar cu studii sup,zootehnice,a promovat pe din functia de inspector in functia de consilier superior si a trecu si toate treptele acum are tr I,fiind vorba de peste 6 ani pe func. de secretar,ce se poate face legal ?
Ma refeream la raspunderea penala.La abuz in serviciu,anticoruptie.
scuze functia de consilier,dar in caz ca ma reclama pot sa patesc ceva ?
poate un primar sa tina blocat un post de secretar vacant peste 6 ani suplinit de un inginer zootehnist functionr public pe functia inspector specialitate.Se motiveaza ca este blocat si nu are avizul ANFP.Cum este psibil sa ti un post de conducere cheie in ad.pub.blocat ani lumina este legal,ce se poate face,unde sa sesizam acest abuz,primarul tine postul pentru el in caz ca nu va mai iesii primar.
functia de inspector de specialitate este functie publica nu contractuala.Acum contabilul nu vrea sa ma plateasca la gradul si treapta la care am avansat intre timp,si ma ameninta ca sesizeaza anticoruptia,pentru ca m-am promovat singura fiind pe postul de secretar,are dreptate ,cum va trebuii sa ma plateasca acum ?
multumesc mult!