avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate far_importantza

Activitate far_importantza

Răspuns la discuția excludere de la mostenire
Bunurile au fost cumparate cu banii parintilor dar direct pe numele lui, cum am putea sa dovedim asta?
Răspuns la discuția excludere de la mostenire
Sstiam ca donatiile pot fi atacate si ele in instanta, am vrea sa evitam astfel de posibilitati...
Suntem 2 copii: eu si B.(care are o varsta considerabil mai mare, diferenta fiind de peste 15 ani). La momentul casatoriei lui B. parintii(care in acel moment aveau o situatie financiara buna) i-au cumparat acestuia apartament, masina, s-au ocupat de toate chetuielile nuntii, si in plus in anii urmatori l-au ajutat atat din punct de vedere al ingrijirii casei cat si din punct de vedere financiar. Cu timpul B. si-a vandut masina, apoi apartamentul si ulterior a si divortat ( in prezent locuind in afara tarii).
Parintii mei au considerat din totdeauna ca apartamentul in care locuim in prezent imi va reveni mie dupa decesul lor, insa nu au facut nici un demers pe cale legala(apartamentul fiind inca in propietatea lor). Problema se pune ca B. incepe sa faca presini sa vindem apartamentul(3 camere) sa luam o garsoniera si sa-i dam lui diferenta de bani pentru ca si el are dreptul ca si copil al lor. Parintii nu doresc acest lucru si nu doresc nici ca dupa decesul lor(din pacate mult prea iminent datorita starii precare de sanatate, in special a tatalui) B. sa ia parte la mostenire, deoarece acestia i-au asigurat toate cele necesare in momentul casatoriei.
Intrebarea este cum pot parintii mei sa-mi "lase" apartamentul fara ca B. sa poata solicita despagubiri? Mentionez ca un act de vanzare-cumparare prin care sa devin eu propietarul apartamentului este mult peste posibilitatile noastre financiare.
daca am mostenit o masina fabricata si inmatriculata in 2006, trebuie sa platesc minunata taxa de poluare???