avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate Gvirgil

Activitate Gvirgil

Asta incercam si eu sa spun. Ma bucur ca mai exista si altii care citesc legea in acelasi fel.
art 18 (3)
Dar art 19 precizeaza ca legea se aplica doar incepand cu anul universitar 2005-2006 (an de inscriere la facultate).
Pe cand Legea 1 din 2011 extinde, practic, aceasta prevedere si asupra celor care au absolvit o facultate de 5 -6 ani, cursuri de zi, inainte de aceasta data.
Cred ca se poate interpreta in acest sens, nu?

Iar acest fapt, cumulat cu acel SAU din Legea 188/1999 ar putea duce la concluzia ca un astfel de absolvent intruneste conditiile cerute pentru ocuparea postului de conducere.
Zic si eu...
Cu scuzele de rigoare ca intervin iarasi, am gasit inca o prevedere legala, mult mai veche:
Legea 288 din 2004:
"Diplomele absolvenţilor de învăţământ superior cu durata de 5-6 ani sunt de drept echivalente cu diplomele de master."
Sa nu uitam ca Legea 1/2011 este o lege organica.

Totusi, interpretabil.

Legea 188 spune studii de masterat SAU postuniversitare.
In plus, ca urmare a implementării Procesului Bologna, s-ar parea ca studiile de masterat devin studii universitare.
Va multumesc mult!
Multumesc pentru raspuns.
Am un exact asemenea curs de management al proiectelor, am, de altfel, mai multe cursuri de specializare, dar nu masterat. Asa ca nu le-am considerat studii post-universiatre pe acestea.

Este vorba aici despre propria mea promovare pe post, in serviciul in care lucrez si unde s-a eliberat postul de sef serviciu, nu doresc sa particip la un concurs in alta institutie.

Mie textul de lege (si vorbim de o lege organica!) mi se pare destul de limpede, dar, de vreme ce am simtit nevoia sa pun aceasta intrebare... nu am convingerea ca va fi interpretat ca atare.
Nu as vrea sa existe dubii pentru nimeni.



Legea educatiei nationale nr. 1/2011 prevede:
Art 153
(2) Diploma de absolvire sau de licentă a absolventilor învătământului superior de lungă durată din perioada anterioară aplicării celor trei cicluri tip Bologna este echivalentă cu diploma de studii universitare de master în specialitate.

As dori sa stiu daca, pentru ocuparea unui post de conducere (sef birou, serviciu) in administratia publica locala aceasta echivalare poate fi aplicata, in conditiile in care art 57 (7) din Legea 188/1999 prevede:
Pentru participarea la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea functiilor publice de conducere, candidatii trebuie sa fi absolvit studii de masterat sau postuniversitare in domeniul administratiei publice, management ori in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice.

In cazul meu, este vorba despre absolvirea unor studii universitare de 5 ani, cursuri de zi (1986 - 1991)

Va multumesc.