avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate noaghium

Activitate noaghium

Mi-am facut,la cererea mea,analizele de sange,anuale,compensate de CNAS.Rezultatele le-am luat on-line si tot asa le-am trimis medicului fam.Am sunat sa intreb daca le-a primit,mi-a spus ca,da.Astazi am fost la doct.ptr. interpretare,dar a fost f. suparata,a spus sa vin cu foaia,ca nu mai are analizele si ca nu e obligata sa le ia de pe net,ca asta e o munca in afara programului.Ma poate lamuri cineva?Iar sa dau bani pe troleu,sa pierd timp,are dr.dreptate?
N-am avut decat 5 zile concediu in 16 luni,mi-am dat demisia,primesc sau nu banii pe concediul neefectuat?
Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje si 3 scari.Pe scara noastra mai sunt bransate 4 apt.,dintre care unul are datorii de 2500ron.Ceilalti au centrale proprii.Pentru luna octombrie,luna in care s-a furnizat caldura,aceasta firma si-a luat un comision de 7.5ron,pt. fiecare apartament,desi pe o coloana s-au debransat complet de sus pana la parter,adica au scos toate tevile.Se mentioneaza ca acest comision este pt. citire contoare,care nu exista in apartamentele debransate.Dorim sa scapam de acest abuz si dorim un sfat in acest sens,care sunt pasii de urmat?
va multumesc!
Lucrez de doua saptamani intr-o locatie.La interviu mi s-a promis salariul minim plus bonuri.Sunt f. incantata de locul de munca,DAR,am aflat ca o colega a muncit doua sapt .si nu a fost platita.Deasemenea am aflat ca daca nu ai lucrat o luna intreaga,nu primesti bonuri.Nu am semnat nici un contract de munca ,doar o cerere de angajare,pe care nu am pus data,deoarece asa mi-a cerut managerul.Sunt foarte derutata,am nevoie de sfaturi!Practic eu muncesc la negru,nu?Si daca nu voi fii platita si nu voi primi nici bonuri de masa cum pot demonstra ca am muncit si ca mi se cuvin niste bani?Domeniul de activitate este alimentatie publica ,dar atat eu cat si alti colegi ,nu am facut nici un fel de analize medicale ,desi multi oameni mananca din preparatele pregatite de noi!
Eu locuiesc aici si eram de gasit.As fi semnat,DAR,le puneam in vedere problema cu cadrul metalic infipt fara drept in balconul meu din cauza caruia am probleme cu mucegaiul.Tocmai asta ma doare ,ca,desi eram ,cu buna stiinta m-au ocolit.Eu am aflat de la fostele angajate ca se schimba firma si proprietarul.Ma oftic ca cei de la asociatie fac jocul unora mai,,rasarit"material vorbind.ma intreb:de ce mai exista legi,daca nu se respecta?De ce asociatia a acceptat inclusiv acordul unui locatar care locuieste la scara invecinata?Poate sunt nimicuri,pentru unii,dar oamenii aia de la asociatie primesc niste bani si nu putini,de la noi toti,inclusiv de la mine.

Domnule Carturarul,eu cred ca si asociatia are o vina!Si-a dat acordul pe niste semnaturi ale vecinilor de la et. 4,sau de la scara invecinata.Cine a dat aprobarea,daca a vazut semnatura si stampila asociatiei,a spus ca e o.k.,nu?Ma deranjeaza ca fostul patron a facut niste modificari,care ma afecteaza,si-a infipt un fel de cadru metalic,gen cornier in balconul meu fara sa ma intrebe.Din cauza zapezii si a umezelii,balconul e plin de mucegai si Da,ma deranjeaza ca e bunul meu ca eu beneficiez de zgomotul frigiderelor toata noaptea(nu vecinul de la et. 4)ca nu pot sa spal un geam(ca picura apa pe vreun client) si cel mai tare ma deranjeaza ca daca tot este un cod civil(art.48o) de ce sa nu se respecte !
Stimate domn ,,pescar" acel act se numeste :,,ACCEPTUL PROPRIETARILOR/TITULARILOR DE CONTRACTE DE INCHIRIERE DIN LOCUINTELE INVECINATE",apoi apare:1-pe plan orizontal,apoi 2-pe plan vertical,unde se semneaza cineva de la scara cealaltaplus de la etajele 2,3 si 4,de la mine.Am avut un soc,sunt oameni pe care eu i-am ajutat cu bani,etc...
Acest site e de mare ajutor,mai ales ptr. oameni comuni,ca si mine.Eu am o mare problema cu asociatia si datorita sfatului unui domn avocat,am obtinut o copie de la o institutie.In acel act am vazut ca asociatia si-a dat acordul pt. deschiderea unui punct de lucru,spatiu comercial,aflat din pacate chiar sub mine.Pe la mine nu a trecut nimeni sa ma intrebe si desi seful asociatiei ma cunoaste personal(a fost de 2-3 ori,in umila mea locuinta,in control)si-a pus semnatura si si-a dat acordul desi eu care sunt chiar deasupra nu figurez acolo,dar au semnat vecini care stau la etajul 2,3 si 4.Vreau sa-i dau in judecata,vreau sa fie trasi la raspundere,daca tot isi iau un ban pt. ceea ce fac ,nu ar trebui sa fie corecti?Daca eu tac si le merge,vor continua,nu?Facand abstractie de faptul ca ma cunoaste personal,nu trebuia sa faca o verificare inainte de a semna?
proprietate comună - părţile dintr-o clădire, alte obiecte imobiliare aflate în proprietate, care nu sînt apartamente sau încăperi cu altă destinaţie decît aceea de locuinţă şi care sînt destinate folosirii în comun de către toţi proprietarii din condominiu;
Vreau sa dau doua gauri in balconul de deasupra mea si sa-mi agat doua ghivece cu muscate.Gaurile vreau sa le dau pe partea exterioara a balconului de deasupra,deci,fiind,parte comuna,nu o sa am probleme,inteleg si nici nu trebuie sa intreb proprietarul,nu,pt. ca fiind parte comuna ,balconul lui e si al meu,nu Inocenta/
Se poate o lege,un articol,ceva concret?Multumesc!