avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate lianaloga

Activitate lianaloga

Un complex hotelier care detine si o baza balneo autorizata conform OG 109/2000 privind statiunile balneare aplica scutirea de tva pentru serviciile medicale si servicii accesorii acestora conf art.292, alin(1), lit. a din legea 227/2015.
In practica se intalnesc urmatoarele situatii:
1) tratament+bilet de trimire. TVa scutit fara drept de deducere;
2) tratament fara bilet de trimitere. Care este regimul tva?
3) cazare+tratament+bilet de trimitere. TVa scutit fara drept de deducere;
4) cazare+tratament fara bilet de trimitere. Care este regimul tva aplicabil pentru tratament? dar pentru cazare?
Societatea noastra are si venituri scutite fara drept de deducere si din acest motiv are o prorata de 86%. Am efectuat o achizitie intracomunitare in valoare de 10.000 de euro si am facut inregistrarea 4426/4427 1900 euro.
Trebuie calculata pro rata si la 4426 de la achizitia intracomunitara si sa iasa TVA de plata la achizitia intracomunitara?
Discuție Tva- pro rata
Societatea noastra are si venituri scutite fara drept de deducere si din acest motiv are o prorata de 86%. Am facut o achizitie intracomunitare in valoare de 10.000 de euro si am facut inregistrarea 4426/4427 1900 euro.
Trebuie calculata prorata si la 4426 de la achizitia intracomunitara si sa iasa TVA de plata la achizitia intracomunitara?
Care este regimul de TVA aplicabil la achizitia unei investitii in curs (cladire restaurant si sala de avenimente)?
Care este regimul tva aferent coplatii, incasate pentru servicii medicale decontate prin CNAS?

Mentionez ca tva-ul pentru serviciile medicale se incadreaza la "Operatiuni scutite de taxe" conform Art.292, alin.(1) din Codul fiscal
Sunt scutite de taxa hoteliera servicile de cazare prestate in conformitate cu prevederile art.141 alin.(1) lit.a
In contractual incheiat nu este specificat nimic. Ma intreb daca nu cumva in Legea privind regimul concesiunilor sau in Codul de procedura daca nu este mentionat ceva de majorari.
Pentru un contract de concesiune incheiat cu o autoritate publica, datorez majorari de intarziere la plata?