avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate NicolaeValentin

Activitate NicolaeValentin

Buna ziua. Am o problema cu un vecin de pe scara blocului. Eu stau la etajul 3 si el la 2. Este vorba de o femeie de 19-20 ani care are obiceiul sa fumeze stand pe scara. Problema este ca tot fumul imi intra in casa si a devenit o situatie stresanta. Nimeni din familia noastra nu fumeaza si nu exista posibilitatea de aerisire. Daca acest lucru ar fi fost mai rar sa zicem din cand in cand ar fi fumat o tigara pe scara nu ar fi fost o problema. Deja suportam acest lucru de foarte mult timp. Are obiceiul sa fumeze cate 3-4 tigari o data, noaptea cam de 3 ori pe saptamana vin si tot felul de prieteni si incing o "discutie" pe scara si fumeaza toti de ne trezim din somn ca nu putem respira. A devenit un cosamar. Am inceracat cu vorba buna cu amenintari dar fara nici un succes nu are nici un pic de bun simt sau respect fata de noi. Si-a pus o galetusa cu nisip langa usa unde aduna chistoacele. Asta ca sa ne arate ca e hotarata si ca a aemnajat acest loc pentru a fuma cu nerusinare. Nu stiu cum sa procedez pentru ca este destul de greu sa o prinzi in flagrant. Nimeni nu poate ajunge instantaneu daca as face o plangere si as chema politia. N-ar mai gasio la locul faptei si nu poate avea un motiv real pentru a-i da macar o amenda. Poate invoca si faptul ca oricine poate urca pe scara cu tigara aprinsa si ca nu e fumul de laea si tot asa. As vrea un sfat de cum sa procedez ca simt ca-mi pierd rabdarea si ajung la alte lucruri mai grave.
Multumesc