avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate john_valentyn

Activitate john_valentyn

Răspuns la discuția Divort si partaj
Inca nu am ajuns la banca, urmeaza sa o fac in zilele urmatoare insa am o intrebare: este posibil dpdv juridic ca in calitatea pe care o am in contractul de credit cu banca, de codebitor obligat in solidar si indivizibil cu imprumutatul, adica sotia, ca banca sa-si dea acceptul sa preiau eu creditul daca indeplinesc conditiile in ceea ce priveste achitarea acestuia?
Buna seara,
As dori sa divortez de sotia mea de comun acord. Avem impreuna o masina care este pe numele meu, cumparata in timpul casatoriei si un apartament cumparat prin credit Prima casa, in urma cu un an jumatate. In contractul de credit sotia mea este trecuta ca imprumutat iar eu ca si codebitor imprumutat in solidar si indivizibil cu imprumutatul. Tinand cont ca locuinta nu se poate vinde mai devreme de 5 ani de la data dobandirii as dori sa stiu daca este posibil ca in cazul in care ajung la un acord cu sotia in ceea ce priveste suma pe care o doreste ca despagubire, si ma incadrez ca venituri, sa preiau singur creditul pe numele meu, daca este posibil acest lucru din punct de vedere al contractului semnat cu banca.
De asemenea as dori sa stiu daca sotia are vreun drept asupra autoturismului si daca se poate divorta la primarie sau tinand cont ca sunt bunuri de impartit trebuie neaparat la judecatorie.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!